Regjistrohet stuhi me erë te forte dhe dëborë në Rusi. Shen het viktima e pare, nje person vdes nga bora ne kryeqytetin rus ne Moskë. Stuhia më e madhe e rregjistruar ndonjëherë e goditi kryeqytetin rus këtë fundjavë, duke krijuar kaos në qytet. Dhjetra fluturime janë vonuar dhe disa janë anuluar në aeroportet e kryeqytetit. Kushtet e motit pritet të përkeqësohen në orët e ardhshme,  njfton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Të paktën një person vdiq dhe pesë u plagosën në Moskë gjatë stuhisë më të madhe që u regjistrua ndonjëherë në qytet që nga ekzistimi i të dhënave, tha të djelën kryetari i kryeqytetit rus dhe agjencitë e motit.

Kushtet atmosfgerika ekstreme

Në njëzet e katër orë, Moska mori 43 centimetra borë, më shumë se gjysma e asaj që bie mesatarisht në qytet në një muaj, sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik.

“Një person vdiq pas rënies së një peme në një linjë energjie,” tha kryebashkiaku i Moskës, Sergei Sobjanin në rrjetin social rus VKontakte, duke shtuar se tashmë janë raportuar 360 bimë pemë për shkak të kushteve ekstreme të motit .

Erërat e forta të pritshme

“Sipas informacioneve të fundit, pesë persona u plagosën. Kini kujdes. Parashikimet e motit tregojnë se moti do të përkeqësohet më tej, “shtoi ai për herë të dytë në Twitter, veçanërisht duke paralajmëruar kundër erërave të forta përpara.

Më parë, një zyrtar i Byrosë Meteorologjike të Moskës i tha Interfax se ekuivalenti me 14 milimetra uji kishte rënë për dymbëdhjetë orë të shtunën, duke mundur një rekord që daton që nga viti 1957.

SHPËRNDAJE