Manila, 26 dhjetor (AIK-Presheva Jone /TCH)

Një bombë ka shpërthyer në çatinë e një kishe katolike në Filipine, kur po celebrohej mesha e parë e Krishtlindjeve.

Gjashtë persona kanë mbetur të plagosur, midis të cilëve edhe prifti që po mbante meshën.

Sulmi ka ndodhur në ishullin e Jolo, vend në të cilin gjenden rebelët islamikë të Abu Sayyaf, të cilët kanë lidhje me Al Kaedën.

Ky grup është përgjegjës për atentate ndaj kishave dhe grabitjen e priftërinjve dhe murgeshave.

Në kishë, në momentin e shpërthimit, kishte rreth 100 persona.

SHPËRNDAJE