boxvictBerne, 24 qershor  -Boksieri kosovar (K.P. -31, emri i njohur per redakisbë) ishte viktima e një aksident fatal në Bernë të martën e kaluar. kete lajm te zi për diasporen shqiptare e dha per agjencine e lajmeve “Presheva jonë”  ne Zvcër znj. Ramona Mock zëdhënëse e policisë kantonale (BE). Boksieri shqiptar eshte varrosur dje me nderime te medha ne vendindjen e tij ne Kosovë. Ai la pas vete një grua dhe një fëmijë, ka mësuar agjencia e lajmeve Presheva Jone nga Zvicra duke ju referuar policise kantonale.

Telegram ngushllimi nga Anderegg, kryetar i shoqates se boksit zviceran-Swiss Boxing  derguar familjes se boskierit kosovar

Derisa tifozët feston mbrëmë ne rrugët e Bernës pas ndeshjes mes Turqisë dhe Kroacisë, një kalorës nga Kosova me motor ka gjetur vdekjen aksidentalisht, njofton për për “Presheva jonë” në Zvicër znj. Ramona Mock zëdhënëse e policisë kantonale (BE).

Në një aksident me motor në Berne te Zvcrës të martën e kaluar në mbrëmje u mbyt një i ri 31-vejcar. Për arsye ende të panjohura, ai kishte humbur kontrollin e motoçikletës së tij, u përplas me një makinë duke  e hedhur 100 m larg 

Katër ditë para vdekjes së tij, ai kishte zhvilluar meqin e parë profesional ne boks. Ai me sukses mundi kundershtarin e tij sllovak me një nokaut.

Në skenën boks  bdekja tragjike e bokserit kosovar eshte nje pikellim dhe humbje e madhe. Shoqata zvicerane Boxing nderon kolegun e humbur në faqen e saj. President i Shqates se Box-it zviceran  Andreas Anderegg ka phuar se  “Swiss Boxing i dergon  ngushëllimet familjes duke ekrkura qe te behen te fortë në këtë dite të vështira q ehumbun me te dashirie tyre, kolgin dhe mikun tone”.

SHPËRNDAJE