taxxxSt.Gallen, 6 qershor  -Besnik Ziba (nga Theranda/Suhareka) është gjashtë ditë në javë në udhetim me taksinë e tij në qytetin zviceran Saint Gallen. Ai tashmë 8 vite ne Zvicer ka krijuar kompaninë e tij të taksive “Ziba Taxi”. Motoja e tij është: “Klinet vijne si mysafirë- largohen si miq”, shrkuan agzeta er njohur  zvicerane 20Minuten.ch, trasnemton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Ai ka realizuar një videospot te ri, te dytin me radhe, të cilin e ka postuar në YouTube dhe ai tashmë është bërë një hitedhe ne emdiat zvicerne, sikur 20Minutes qe ju ka perkushtuar sot taksaistit shiuptar nga Kosova Besnik Ziba ne ne nje shkrim te titulluar  «Geile Siech – I lieben Schweiz» (Jam koler – e dua Zvicrën”)

Në këtë video ai shihet dashrie për prfesionin e tij, për familjen dhe vendin ku punon , Zvciren me bukurite e saj maxhjepse. Rreth kesa viedo ai ka thene per gazeten zvicerane se “kjo eshte thjesht nje leter dashurie për Zvicren”

 

taxixsiba

“Unë jam shumë i gëzuar që mund të jetoj në Zvicër, dhe unë e dua punën time,” thotë Besnik Ziba (40). Vendi i ka sjellë fat dhe ka njour shumë persona tjerë të mirë. Shqiptari nga Kosova ka emigruar në Zvicër përpara 18 viteve, ndërsa prej shtatë vitesh ka hapur një biznes taksie në St. Gallen. Si falenderim ai lancuar të hënë një Video-Vlip në Yotube me titull «I lieben Schweiz» .

“Fëmijët e mi janë lindur në Zvicër dhe ajo është vendlindja ime. Nuk di si të tregoj falenderimin tim.”

Jo hera e parë

Kënga cilësohet si një ditiramb dhe nuk është hera e parë për Ziban. Para dy viteve ai publikoi një këngë tjetër «I lieben dir». E gjatë pesë minuta, kënga tregon përditshmërinë e taksistëve.

Per Besnikun si nje  “Geile Siech!” puna ime, Zvra është një ode dashurie. Thuhet në to në mënyrë të përsëritur, duke sjellë Tsiba humor shumë e shumë për pikë. “Zvicra është shtëpi për mua. Fëmijët e mi kanë lindur këtu dhe unë nuk e di edhe se si për të treguar mirënjohjen time “, ka pohuar Ziba për këngën, transmeton “Presheva jonë”

Rreth dy vjet më parë Ziba publikuar këngën e tij të parë, “Të dua”. Numri afërsisht pesë minuta elektrike është një ode dashuri për pasagjerët e tij e taksive. Klipi për të ofruar një paraqitje e shkurtër në jetën e përditshme të një shofer taksie.

SHPËRNDAJE