Gjilan, 22 tetor -Lutfi Haziri, kryetar i Komunës dhe kandidat i Lidhjes Demokratike të Kosovës ne zgjkhdjet e sotme lokale ne Kosove ka foituar bindshme ne Gjilan me 42, 93 % te votave. Vec simpatizantëve te Gjilanit fitoren i sollen Lutfi Hazirit edhe shqiptaret nga Lugina e Presheves ne te cilin qytet jane te instaluar masovikisht pas luftes, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Përkrahësit e Lutfi Hazirit ne Gjilan  festë me tupanë dhe flamur te Rugoves dhe Amerikës. GJILANIN nuk ja lam jabangjive, thote Besi BENZ nga Gjeneva

Pas rezultateve të para në komunën e Gjilanit, përkrahësi te kësaj partie kanë vendosur që të nisin festën. Shumë prej tyre janë mbledhur në qendër të qytetit, duke festuar për kandidatin e tyre , Lutfi Hazirin.

LDK, rrespektivisht Lutfi Haziri ka pasur njëkohesiht ne je perkrahje te fuqishme edhe nga diaspora shqiptare sidomos nga Zvicra te prire  nga bizensmeni, milioneri  i njohur shqiptar  ne Gjenevë nga (Lladova) Gjilani Besi BENZ.

 

Besnik BENZ: LDK edhe per 100 vjet do ta mbaje Gjilanin se eshte parti e Rugovës 

Rifitorja e Gjilanit nga LDK eshte preitr me gezim te madh nga simpatizanbtet  e kesja mabre qytetaret e saj te cilet kahperkrah me muzike, valle e te shtena fishekzjarre e kane bere qiellin kuq duke festuar krah perkrah edhe me kryetaril Lutfi Hazirin. LDK nuk e lëshon Gjilanin dhe nuk ju jep jabanxhive edhe per 100 vjet, sepse Gjilanasit jane te Rugoves, arkitektit te pamavresise dhe shtetit te Kosovës  e votuesit jan te Hazirit te LDK-së..”  thote Besnik Benz per agjencine lajmeve “Presheva Jonë” nga Gjeneva i cili ka shkuar enkas ne Gjilan per të votuar dhe festuar bashakrisht.

Lideri i Gjilanit Lutif Haziri njëherit kryetar edhe per nje mandat, ka deklaruar për agjencine  e lajmeve “Persheva Jonë”  se “Gjilani sot më 22 tetor, dëshmoi besëlidhjen e re dhe fitoren e bindshme plebishitare të LDK’së. Per kete fitore padyshim ka merita kane edhe vëllezërit tane nga Lugina e Preshevës qe votuan masovikisht per mua, cka une i falenderoj nga zemra…”

“Jam krenar qe ka foituar Lutfi Haziri ne Gjilan sepose e meriton. Kte fiotere e kemk diotur dhe e kemi pritur, meqe nujk doi t ekishim ardhur kot 2 mije km nga Gjeneva per te votuar dhe festuar sot ne Gjilan per LDK-ne e Ibrahim Rugoves dhe bashkepunotorit te tij Lutfi Haziri. Unë uroj nga zemra Lutfi Hazirin, kryetarin e deritanishme dhe kryetarin e ardhshëmte Gjilanit si dhe mabre qytetaret e Gjilanit per kete fitore te merituar dhe bindshme perballe partive tjera qe sot mbeten te vogla, “minotetete” ne qytetin tone..”  ka deklaruar Besi BENZ para pak nje qasti për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Kryetarja e FG të LDK’së në Gjilan, Valentina Bunjaku Rexhepi po ashtu ka falenderuar elektoratin per fitoren e sotme

Résultat de recherche d'images pour "lutfi haziri ldk gjilan zgjedhjet"“Gruaja ka pasur hapësirë të mjaftueshme në qeverisjen e Gjilan. Falë mbështetjes së Hazirit, Kuvendit të Gjilanit i kanë prirë dy gra sepse është njeri europian, di ta cmoj gruan, familjen dhe të gjithë”, tha Valentina Rexhepi. Ne tubime, gjate fushates ne Gjilan janë prezantuar  13 kandidatet femra nga radhët e LDK’së për asamble komunale.

 

SHPËRNDAJE