“Pavarësia e Shqipërisë ishte imponim i luftrave shqiptare në Kosovë dhe trevat të tjera. Sot nderimi më i madh i takon plakut mendjendritur, gjeniut vizionar, Ismail Qemali, i cili në rrethanat më të vështira kmbëtare dhe ndërkombëtare shpalli në Vlorë pavarësinë e Shqipërisë, ndonëse në 1/3 e vendit. Ky vizionar e kishhte të qartë se në tryezat e kohës ishte qëllimi fshirja nga harta e botës e shqiptarëve dhe shtetit të tyre”,tha Berisha.

“Thellë në shpirt qëndron parimi një komb, një qëndrim, asgjë nuk mund të ndajë shirtin e një kombi, trupin po. Shpirti është një i pandarë, shpirti i një kombi është liria e tij, ndaj ne sot jemi të lirë në këtë sallë sepse qëndruam së bashku”.
Keshtu eshte shprehur ne fjalen e tij pershendetese ne seancen speciale te Kuvendit, per nder te celjes se kalendarit te kremtimeve te 100 vjetorit te pavaresise, kryeministri Sali Berisha.
Sipas kreut te qeverise, për shqiptarët liria nuk ka cmim, ata janë të gatshëm të paguajnë cdo cmim për te qenë të lirë e të denjë në shtëpitë e tyre.
Berisha ka vleresuar larg figuren e heroit legjendar, Skenderbeut, duke deklaruar se shqiptaret atij i detyrojne ekzistencen e per kete ai do te nderohet e vleresohet gjithnje.
“Ne mblidhemi sot në ditën ku heroi ynë kombëtar mbylli sytë. Kombet prijësit e tyre iu detyrohen për shumçka, ndërsa shqiptarët i detyrohen Skënderbeut ekzistencën e tyre, frymëzimin për dinjitet dhe të ardhme”-tha me tej Berisha.
Ai ka kujtuar plakun e mire Ismail Qemali dhe meriten e tij te pamohueshme per pavaresine. “Pavarësia e Shqipërisë ishte imponim i luftrave shqiptare në Kosovë dhe trevat të tjera. Sot nderimi më i madh i takon plakut mendjendritur, gjeniut vizionar, Ismail Qemali, i cili në rrethanat më të vështira kmbëtare dhe ndërkombëtare shpalli në Vlorë pavarësinë e Shqipërisë, ndonëse në 1/3 e vendit. Ky vizionar e kishhte të qartë se në tryezat e kohës ishte qëllimi fshirja nga harta e botës e shqiptarëve dhe shtetit të tyre”,tha Berisha.
Sipas tij, kontribut te madh ka mbreti Ahmet Zogu, figura e te cilit duhet te rimarre vleren e merituar ne historine e Shqiperise. “Do kujtoj emra të cmuar që kontribuan, për pavarësinë, “Ismail Qemali, Luigj Gurakuqi, Fan Noli, Ahmet Zogu, sepse në mënyrë të vecantë për përpjekjen për konsolidimin e shtetit shqiptar dha ndihmesë të madhe, dhe ky është Mbreti i parë i shqiptarëve, Ahmet Zogu”- tha Berisha.
Kuvendi i Shqiperise ka nisur sot seancën te kushtuar posacerisht kalendarit te veprimtarive me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë kombëtare.
Ne ceremonine e rastit marrin pjesë krahas deputetëve shqiptare, edhe anëtarë të Parlamenteve të Kosovës, të Maqedonisë, dhe të Malit të Zi.
Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli gjatë fjalës së saj hapëse nga foltorja e Kuvendit nënvizoi se sot shqiptarët celebrojnë ditëlindjen e madhe kombëtare.
Topalli: Kujtojme diten e madhe kombetare
Seancen speciale ne Kuvend e ka celur me fjalen e saj kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli. Perpara salles se mbushur plot, me orestrantet ne vendet e kabinetit qeveritar, Topalli i eshte drejtuar te pranishmeve me falenderim per pjesemarrjen ne kete dite te shenuar.
“Sot jemi për të celebruar ditëlindjen e madhe kombëtare. Ne këtë vit nderojmë të lirë ngritjen e flamurit të finalizuar në Vlorë. Në historinë tonë kombi ka festuar ditëlindjen dy herë, e para 1444 dhe 1912 për të mbërritur në pavarësinë e Kosovës Gjatë Rilindjes para dhe gjatë lidhjes së Prizrenit, e më pas për të mbërritur tek dita e flamurit përpjekjet ishin të mëdha”- tha Topalli.
Sipas saj, ideali dhe qëllimi i shejtë i Skënderbeut ishte bashkimi i shqiptarëve. “Feja e shiptarëve është Shqiptaria, Pasko Vaso i parapriu shekullarizimit me këtë shprehje”,- theksoi ajo.
Ne kuader te nisjes se atmosferes festive, jashtë ambjenteve të Kuvendit do të jete e pranishme banda frymore.

SHPËRNDAJE