Résultat de recherche d'images pour "haradinaj papa"Pas vizites se Papa Franceksu ne Shqiperi, shume media ne ballkan, sidomos ato ne Serbi dolen me tituj bombastike se “Papa se shpejti doi te vizitoje Serbinë”, por burimet e agejncise s elajemeev mesojne se nje vizite tre tille as qe ishte ne rena nga Vatikani.

Papa pas vizites ne Shqiperi, Serbet “justifikohen” pse Papa i paska rene pishman ta “vizitojë” Serbinë

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç tha gjithashtu se roli i Vatikanit është i paçmuar në luftën e Serbisë për Kosovën. Ai shton se ai e kupton kundërshtimin e Kishës Ortodokse Serbe në ardhjen e Papës, duke vënë në dukje se ai nuk është vetëm një udhëheqës fetar, por një burrë shteti.

“Papa donte të vinte në Serbi, Nikoliç anulloi për shkak të SPC”, eshte ky titulli i mediave serbe sot ne Serbi. “Vizita e Papa Françeskut do te ishte ne interes te vendit tone..” ka thënë Dacic.

“Unë do të doja të kisha një marrëveshje për këtë, dhe unë do të doja veçanërisht të mos luaj me të, sepse është një çështje me interes kombëtar dhe kombëtar. Do të ishte katastrofike që Papën të shkojë në Kosovë, pa u ardhur në Beograd, ” tha Daçiçi për TV Pink. Pra kjo eshte panika e Beogradit, pse Papa munde te vizitoje Kosovën e jo Serbinë

Dokumentet pohojnë se Papa pranoi ftesën e Nikoliqit dhe se data e propozuar e vizitës ishte më 21 dhe 22 maj 2016. “Megjithatë, Nikoliç u konsultua me Kishën Ortodokse Serbe, pas së cilës vizita e Papës u anullua. Është shumë e keqe dhe e dëmshme, sepse ne luajmë me interesat tona kombëtare. Unë pranoj të gjitha arsyet për kishën tonë, por ardhja e Papës është në interesin tonë “, nënvizoi Daçiq duek u justifkuar rreth asaj pse Papa i kishtze rene “Pishman” te viziotje Serbinë

Ai theksoi se është e nevojshme që zyrtarët tanë të takohen me kreun e Kishës Katolike. ” Haradinaj, Thaçi dhe të tjerët të shkojnë me Papën çdo muaj dhe janë duke kërkuar njohjen e Kosovës, dhe ne refuzojmë që Papa të ardhur këtu dhe për të luftuar së bashku për interesat tona ”, tha Daçiç

SHPËRNDAJE