polpreshshsPreshevë, 22 shtator  -“Arrestohen 16 persona ne Presheve dhe Bujanoc”, “Arrestohen katër persona nga Presheva..”, “Policia serbe arreston dy terinj nga Bujanoca”, “Policia serbe arreston tre persona nga Presheva dhe Bujanoci” jane keta titujt e mediave serbe dhe  shqiptare gjat ketij viti. Prandaj para se te arrestohen njerëzit ne Luginen e Preshevës, Beogradi duhet ta dijnë një gjë: Se politika diskriminuese dhe papunsia e madhe në Preshevë po rrit kriminalitetin. Me arrestime nuk zgjidhen problemet e as ne BE nuk shkohet !., shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Lufte kundër krimit te organizuar po,  por para arrestimeve, së pari të luftohet papunesia…

Po, jemi dakrod te lufohet krimi i organizuar ne Luginen e Preshevës ashtu sikur edhe ne Serbi. Por BIA, xhandermeria dhe policia serbe para se t’i trokasin ne dere “n’ferkit te sabahit” qyterave me fëmijet e tyre ne gjume, apo duke u pergatiut ata per te shkuar ne shkolle,  nuk eshte e hijshme per shtetin te cilet ne emër te luftes kunder kantrabandes frik¨¨esojne femijet dhe qytetaret.

Gazetaret agjencise se lajmeve “Presheva jonë” ne Lugine nga terreni pas arrestimeve te sotme percjellin mendime te qyetetareve rreth arrstimeve te fundit qe sipas kesaj agjencie deri tash jane arrestuar mbi 100 shqiptare nga Lugina e Preshevës  per trafik droge, trafik me emigrante, trafik ne cigare, trafik me duhan, trafik ne “alltan” e besa edhe me prostitucion.

Por a thua a duhet akuzuar bash keta autore te trafikut tek këtyre llojeve ? Nese bejme nje hetim, te gjithe te arrestuarit, kryeissht te rinj shqpitare jane te mosheve te reja te papune, madej ne mesin e tyre dhe te diplomuar duke pritur “haberin” e Marko Gjuriqit dhe Edita Tahirit nga Bruslkei se kur do te njoin ato diplomat nga negociatat  e tyre te pshurrta ?!..

Aanlsitet nga Presheva kane deklaruar sot agjencise se lajmeve “Presheva jonë” se “ne e njohim mentalietin dhe edukaten  e femijeve, djemve tane. Por kriza, papunesia  e madhe ne ket “dërzhavë” po na i fut fëmijet ne gershër, ne rreziqe dhe ata jane te papune. Fmeiejt tane ose duhet te meren me këto pune te këqija  ose te vjedhin…ktu sjan tri, ose ate ose ket, apo ajo e fundit, me leshue krejt vendin apo me ba vetrasje..”

Kurse disa qytetare te Lugines se Preshevës, rreth  aksionit te fundit te BIA-s dhe xhandermerise serbe duke arerstuar dhjjtra te rinje per kontrabande,  sa akuzojne Beogradin po aq edhe autoritetet lokale te cilet si gjithnje para zedhjeve premtojne pune e investime, por ende kerkund nuk janë ato premtime. Dhe krejt normale se rinia e deshpruar ne nje rajon te papune, te paprespektive ju imponohet te vjedhin, te behen kontrabandiste me emigrantë,  me cigare..me droge bil ata jane ne gjendje edhe te vrasin.  Pra, atëhere ketu kush i ka fajet? Sikur ne Presheve te kishte pune, te kishte unveristet, te kishte perspektive  “Presheva jonë” ju garanton se ky lloj i kriminaliteti padyshim se do te jete shume i vogel apo fare.

 

E themi ket me shume bindje duke u bazuar ne vendet tjera boterore, ate zhvlluara, vendeve stabile ekonomikisht dhe politikisht, me perqindje të vogla te papuneve, vende te pa korrupcion. Kur ne nje vend i ka te gjitha keto te zeza i ke, mos prit vepra te mira dhe krejt normal se ndodhin gjera te zeza nga qytetaret, sepse ata duan disi t ja bëjnë qaren vetes, meqe te gjithe kane fëmije, te gjithe duan të punojne, të kene nje jete sadokudo normale, ndoshta jo bash si ata ne Beograd apo rajone tjera te Serbise  ku ska shqiptarë, por bile deri dikund jo per te jetuar, por per te mbijetuar, para se te marrin rrugën per ne Zvicër apo vendet tjera te BE-së,  sikur 20 mije shqiptare tjere qe kane ikur më heret, qe nuk kane dashur te merren me dukuri te keqija,  por u eshte imponuar largimi, per t’u punuar jashte, per fituar me djerse nje kafshate buke, per t’i ushqyer, rritur e shkolluar fëmijët e tyre me hallall, para se arrestohet nga policia serbe !.. Me kete deshem te themi shkurt hesap: se qeni keq ta bjen, krizen, ujkun te dera!..

 

 

 

 

 

SHPËRNDAJE