Résultat de recherche d'images pour "ratne zločine sud beograd"Preshevë, 12 prill  -Në listën e të kërkuarve të Interpolit qeveria serbe serish ka kthyer merat e kreurt te shteti te Kosovës, 16 shqiptarëve, perfsire ketu edhe presidneit e Kosoves dhe kryeministrin Hashim Thaci dhe Ramush Haradinaj të dyshuar, siq thuhet, “për krime lufte”  në Kosovë, ndërsa urdhër për Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaçi, edhe pse të gjithë kohën në sistemin, për momentin mbeten “të padukshëm”, raprotn Tanjuig, duke ju referuar burimeve te gjykates serbe, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ministri serb i Punëve të Jashtme Nebojsha Stefabnoviq ka deklaruar sot se të gjitha fletë arrestet e gjykatave serbe janë kthyer në sistemin e Interpolit pos fletë arresteve për kryetarin e Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministrin e saj Ramush Haradinaj, njofton Tanjug, trasnemton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

“Insistiojmë që Interpol të respektojë fletë arrestet tona”, ka thënë Stefanovic. Kryeministri Ramush Haradinaj në vitin 2017 ishte arrestuar prej Interpolit, pasi gjendej në listën e Serbisë. Por me vendim të gjykatës së Colmarit në Francë, ai ishte liruar.

Kush jane 16 emrat e kosovareve qe Beograd kerkon t’i fuse serish ne listen e Inerpolit

Gjykata nuk ka saktësuar emrat e të dyshuarve shqiptarë të Kosovës, edhe pse është përmendur në media Agim Çeku, Shukri Buja, Lirim Jakupi, Azem Syla etj, Ministri i Brendshëm Nebojsha Stefanoviq, tha sot më parë se urdhër arresti, i cili në fund të vitit të kaluar me vendim të Sekretariatit të Përgjithshëm të “fantazmë” në ankesën e UNMIK-ut, u kthye në sistem dhe ri-dukshme anëtarëve të Interpolit, thuhet ne njoftim, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Ai tha se urdhër arresti për Haradinaj dhe Thaçi, të cilët janë në sistem, nuk do të jetë i dukshëm “në një kohë të ardhme”, por ai tha se Serbia do të vazhdojë të kërkojë respektimin e plotë të të drejtës ndërkombëtare.

SHPËRNDAJE