Lausanne, 20 tetor -Një i burgosur 36 vjeçar me origjina nga Kosova ka vdekur mbrëme,  pas një përpjekje vetëvrasjeje. Ai ishte duke vuajtur denimin ne burgun Bois-Mermet te Lausannes (VD) pasi u gjet i pajetë nga stafi i burgut, njofton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

 

Raporti: Djali juaj tentoi të vetëvritej në burgun e Lozanës, më pas ka nderruar jetë

 

Fillimisht per 36 vjeçarin kosovar u perkjudes stafi i burgut, i cili filloi një masazh kardiak deri sa të mbërrinte ndihma e pare. Ai u shtrua më pas në spital në CHUV në një gjendje të rëndë, përpara se të vdiste. Autoritetet zvicerane (te burgut dhe policia) me pas kane njoftuat familjaret e viktimes duke i shprehur keqerdhej dhe ngushllime se “djali juaj tentoi të vetëvritej në burgun e Lozanës, më pas ka nderruar jetë..

Hetimi nuk zbuloi prova të ndërhyrjes së një pale të tretë, policia favorizon tezën e vetëvrasjes. Kosovari ishte dënuar me 12 muaj burg për disa vepra penale të Kodit Penal.

SHPËRNDAJE