(AIK-Presheva Jone)

Aurela Gaçe mori çmimin e parë në edicionin e 49-të të Festivalit të Këngës në RTSH, duke fituar kështu të drejtën për të përfaqësuar Shqipërinë në “Eurovizion”.

“Kënga ime”, kënduar nga Aurela Gaçe, me tekst nga Sokol Marsi, kompozuar dhe orkestruar nga Shpëtim Saraçi u vlerësua me çmimin e parë.

Me çmimin e dytë u vlerësua dueti i Alban Skënderajt dhe Miriam Camit me këngën “Ende ka shpresë” shkruar dhe kompozuar nga vetë ata, teksa me çmimin e tretë u vlerësua këngëtari Saimir Braho me këngën “Shtegtar i jetës sime”.

Pas Anjeza Shahinit, Ledina Çelos, Luis Ejllit, Frederik Ndocit, Olta Bokës, Kejsi Tolës dhe Juliana Pashës, Aurela Gaçe bëhet këngëtarja e tetë që përfaqëson Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës, “Eurovizion”.

SHPËRNDAJE