accept-kosovoKosova drejt FIFA-s te premten e ardhshme.., ka shkraur sot agjencia amerikane Assiaciated Press ne nje reportath te titulluar: Qëllimi i anëtarësimit në FIFA ngre re problemin politika futbollit ( “Goal of FIFA membership sets up new soccer politics problem“) e cila ben flalë për perpjekjet e Kosovës qe pas UEA-s te jete anetare e FIFA-s e 2010 me radhe, transmeton nga DailyMail dhe agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Pavarësisht krizës FIFA-s imazhit nxitur nga rastet e korrupsionit, anëtarësimi i organizatës mbetet një synim duke u ndjekur me pasion. Megjithatë, trupi bota bashkuar futbollit – duke fituar hyrjen në kualifikuese të Kupës së Botës dhe milion dollarësh FIFA financimit – mund të krijojë probleme të reja politike në dhe jashtë fushës, duke përfshirë edhe për lojtarët.
Të premten, me 209 federatat kombëtare të futbollit të cilët përbëjnë FIFA duhet të shtoj dy anëtarë të tjerë në një takim në Mexico City. Kosova dhe Gjibraltari mund të presin për të bashkohet me klubin, dhe pastaj të përshpejtohen në 2018 Kupës së Botës grupet kualifikuese të cilat nisin në shtator, shkruar AP,  transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”
Rasti i Kosovës është më komplekse, duke paraqitur pyetjen se kush është në gjendje të luajë për ish enklavën kryesisht shqiptare të Serbisë
fifaaa“Ka shumë lojtarë në Evropë (që) Kosova mund të thërrasë, dhe ata kanë shprehur dëshirën për të zgjedhur ngjyrat e Kosovës”, ka thënë zëdhënësi kombëtar federata Fazli Berisha për Associated Press në një përgjigje email. Grupet kualifikuese në gjendje të pranojë Kosovën dhe Gjibraltar kanë Kroacinë në një dhe Bosnje-Hercegovina në të tjera. Grupi Kroacia është e preferuar, tha zëdhënësi i FFK-së nga Prishtina z.Berisha,  transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”
Ajo mund të shohin një valë të kërkesave të transferimit të të FIFA-s nga lojtarët që zgjodhi për të përfaqësuar vende, përfshirë Shqipërinë dhe Zvicër, para se Kosova ka filluar të marrë njohjen ndërkombëtare të futbollit vetëm dy vjet më parë.
Çështja player drejta u ngrit, dhe nuk zgjidhet, kur Kosova u zgjodh anëtar i UEFA-s javën e kaluar. Kjo fitore e hapi rrugën për votimin e FIFA-s.
Federata Zvicerane çoi thirrje për të shtyrë marrjen e Kosovën në UEFA. Skuadra Kampionati Europian muajin e saj të ardhshëm duhet të ketë disa lojtarë të Kosovës privilegjuar, duke përfshirë yje mesfushë Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, të moshës 24 dhe 23, respektivisht.
Do të ishte e padrejtë për të vënë lojtarët në vend e të pasurit për të zgjedhur, ka thënë sekretari i federatës zvicerane përgjithshëm Alex Miescher.
“Çfarëdo që ata të vendosin mbi të nuk do të jetë për një komb, por kundër një kombi”, tha Miescher kongresin UEFA-s. “Kjo do të krijojë një shumë, shumë probleme.”
FIFA nuk pranoi të komentojë në detaje përpara takimeve në Mexico City, por vuri në dukje se komisioni i saj status player vendos nëse lojtarët mund të kaloni besnikëri. Kjo panel është në tokë të re. Në mënyrë tipike, lojtarët të cilët kanë të drejtë për më shumë se një vend janë të lejuar për të lëvizur një herë, dhe vetëm nëse pamja e tyre për vendin e parë nuk ka qenë në një ndeshje të lartë konkurrues ndërkombëtar.
Tani, FIFA duhet të marrë parasysh se çfarë të bëjë me ndërkombëtarët themeluar lartë të cilët më parë nuk kanë Kosovën si opsion.
“Ne kemi kërkuar (FIFA) pyetje në një mënyrë shumë të drejtpërdrejtë, dhe ne do të donim për të marrë një përgjigje të qartë,” tha drejtori juridik UEFA Alasdair Bell javën e kaluar.
KosovoqDuke supozuar se Kosova i bashkohet FIFA, të gjitha palët duket se janë dakord vendime duhet të presë deri në Kampionatin Evropian, në Francë, përfundon në korrik.
Shqipëria vs Zvicër ndeshje më 11 qershor në Lens ka një kënd shtesë që të Grupit Një barazim është bërë në dhjetor.
“Unë do të jetë atje për të qenë zviceran, si të gjithë shokët e mi”, tha Valon Behrami, 31-vjeçar, i lindur në Kosovë mesfushori Zvicër, në Tribune de Geneve përditshme. “Ne do të shohim pas Euro. Kjo është një zgjedhje e tillë personal që ju nuk duhet të ndërhyjë.”
Kryetari FFSH-së  Armand Duka ka qenë më pozitiv se sa homologët e tij zvicerane.
“Ne mund të jetë frikë të mund të humbur (lojtarë), por kjo nuk është çështja”, tha Duka, duke i kërkuar një votim për anëtarësimin e UEFA-s për të zhvilluar ndeshjen në Kosovë.
Serbia refuzon të njohë deklaratën e Kosovës për pavarësi politike në vitin 2008 – e cila është pranuar nga më shumë se 100 shtete anëtare të Kombeve të Bashkuara – dhe ka premtuar për të sfiduar njohjen futbollit fqinjit të saj në Gjykatën e Arbitrazhit për Sport.
Është e mundshme FIFA dhe UEFA do të duhet për të ndarë ekipet dhe klubet kombëtare të Serbisë dhe Kosovës në konkurrencë tërheq për disa vjet.
Në mënyrë të ngjashme, Gibraltar dhe Spanja ekipet janë mbajtur pavarësisht që territori britanik bashkua UEFA në vitin 2013.
Zyrtari Swiss Miescher sugjeroi anëtarëve të UEFA-s se ku Kosova luan ndeshjet e saj në shtëpi mund të jetë gjithashtu një çështje e sigurisë.
Më pak se katër muaj para 2018 grupe kualifikuese të Kupës së Botës në Evropë të fillojë, FIFA dhe UEFA duhet të punojnë shpejt nëse anëtarët e rinj të bashkohen të premten.
Nuk janë lojëra elektronike lira në dy grupe me pesë ekipit, edhe pse Kosova është përsëri komplikacion.
Kur FIFA vendosi në vitin 2014 që anëtarët mund të luajë Kosova në miqësoret ndërkombëtare, ajo nuk ka hequr një bllok në ndeshjet që përfshin republikat e ish-Jugosllavisë, në mënyrë që të shmangen tensionet rajonale.

Për një skandal-hit FIFA duke u përpjekur për të përcaktuar përparësitë lojën përsëri përpara politikës futbollit, të dy nuk janë gjithmonë e lehtë për të ndarë.

SHPËRNDAJE