Gjenevë, 1 tetor  -Ali Lagrouni një artist i njohur zviceran me origjinë nga Maroku i cili jeton dhe vepron ne Gjenevë, qytet ky i njohur vetëm si qender diplomatike, por edhe e i artit dhe kultures flet për agjencine e lajmeve “Presheva jonë” mbi pikturen dhe artin si dhe lidhjet e tij me shqiptaret. Artisiti i madh Lagrouni i lindur në Fez, jeton në Gjenevë, muzikanti i piktorit ndjek një qasje origjinale, sipas frymëzimeve të tij piktoriale dhe muzikore.

 

Piktori dhe muzicienti i njohur maroken në Gjenevë: Kam dëshire t’i kendoj lirise së Kosovës dhe te ekspozoj ne Prishtinë dhe Tiranë.. Degjone dhe shikone duke u kenaqur me poshte ket VIDEO..

Shaku i bisedes me ket artis të njohur zvicereran  per agjencine e lajmeve “Presheva jonë” eshte jo vetem miqte e tij që ka shume me shqiptare nga Kosova e Shqiperia por edhe deshira e tij t’i kedoj lirise së Kosovës dhe te ekspekozoj piktuar e tija ne mesin e shqiptareve ne Tirane dhe Prishtinë.

Pas studimeve në Konservatorin e Gjenevës, ai zëvendëson mësimin e përplasjeve dhe kompozimeve me furça. Duke refuzuar të zgjedhë midis dy arteve të tij të preferuara, artisti vendos të krijojë në të dy regjistrat.

Artist i Gjenevës, Ali Lagrouni e bën pasionin e tij artistik një profesion dhe një arti jetese.

“Për mua,” ai pranon, “harmonitë e tingujve dhe ngjyrave vijnë së bashku.
Kur pikturoj, shpesh dëgjoj muzikë, dhe pikturat e mia evoluojnë sipas asaj që dëgjoj. ”

Résultat de recherche d'images pour "Ali Lagrouni"Midis dy pëlhurave të arta, okër, të verdhë apo të kaltër që lindi një portret të një gruaje ose reminishenca të medinës së fëmijërisë së saj, Ali Lagrouni kompozoi shënime xhaz dhe zjarri në piano dhe bateri.

Ai punon muzikën dhe pikturën duke kërkuar të krijojë një harmoni mes dy arteve, zhvillohet një dialog mes muzikës dhe pikturës, për kënaqësinë e krijimit piktor dhe muzikor.

Takimi me Ali Lagrouni është një ikje e bukur midis Marokut dhe Zvicrës, të dy vendet që e frymëzojnë atë, e udhëheqin atë, në harmoni të tingujve dhe ngjyrave, në një univers që është plot detaje të lidhura me njëri-tjetrin nga alkimi kurioz i ritmit.

Për talentin ne prikture dhe muzike me se miri deshmojne dhe prezentimi i tij me dhjetra eksopozita dhe koncerte jo vetëm ne Zvicer pro ne mbare rruzullin tokesor si ne Marok e vendent arabe ashtu edhe në Montreaux, Paris, Bruksel, Rome, Amerikë, Monako e shumed vend tejra.. “Prezentimi im si me piktuar ashtu edhe me kncerete eshte mripitur nga publiku ne mmabre boten. Ketu do vecoja prezentimin tim te fundit me piano ne OKB para qindra pjesemarresve, ambasadorë e perfaqesuesve te ndryshem nderkombëtare. Ne ballkan kurre sjam prezentuar nuk di as une pse?! Por besoj se ne te ardhmen do te prezentohjem me kenaqesi edhe ate do ta nisi nga Prishtina dhe Tirana për t’i kënduar lirise se Kosovë e cila po e gezon viteve të fundit..” tha ne fund te bisedes per agjencine lajmeve “Presheva jonë” artisti i njohur zvicerano-maroken Ali Lagrouni i cili enkas per lexuesirm e agjencise sone ekskutoi me piano ekspkuton një performanse të poreferuar.. 

SHPËRNDAJE