preshskssGjeneve, 30 korrik  -Pak para sulmit të martën e kaluar, një 17-vjeçar u arrestua në Zvicër, ndërsa ai po largohej për në Siri, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jone”  nga Zvicra duke ju referuar burimeve te policise kantonale ne Gjenevë

I mituri 17 vjeç, i cili kishte provuar për të shkuar në Siri me një nga dy autorët e sulmit xhihadist në një kishë në Francë, u arrestua në Gjenevë pak ditë para sulmit, pas një përpjekje tjetër dhe dorëzuar në Francë , ka tha të shtunën burim i afërt me hetimin.

I riu, i cili ishte përpjekur të largohen nga Siria me Adela K. në vitin 2015, përsëri u përpoq për të lënë Sirinë më 12 korrik, por u arrestua në Gjenevë pak ditë më vonë, tha burimi. Ai u dorëzua në Francë, i akuzuar për “bashkëpunim kriminal në lidhje me një organizatë terroriste” dhe u mbajt në paraburgim. Në këtë fazë, “nuk ka asnjë dëshmi se ai ka çdo përfshirje” në sulm, paralajmëroi se burimi.

SHPËRNDAJE