Kryeministri britanik, Boris Johnson është treguar kritik ndaj presidentit francez Emmanuel Macron.

Drejtuar presidentit francez, Johnson është shprehur se Macron nuk duhet t’i japë mundësinë presidentit Putin mundësinë të manipulojë vendet e tjera, ndërsa paralajmëroi Francën që të mos i bëjë presion Ukrainës për të zgjidhur konfliktin.

The Times shkruan se në samitin e G7 në Bavari, kryeministri sugjeroi se ai nuk mendonte se Franca po bënte mjaftueshëm për të ndihmuar, por vlerësoi angazhimin e Gjermanisë për të mbrojtur Ukrainën.

Britania po u kërkon vendeve të BE-së të angazhohen për sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë , nga frika se kriza e kostos së jetesës do të çojë në “lodhje” me përpjekjet perëndimore për të mbështetur Kievin.

Ndërsa Rusia bombardoi Kievin , Ukraina i bëri sërish thirrje perëndimit për më shumë armë për të zmbrapsur sulmet e Putinit.

Në një takim dypalësh sot në samitin në Schloss Elmau, Johnson dhe Macron “ranë dakord se ky është një moment kritik për rrjedhën e konfliktit dhe ka një mundësi për të kthyer valën në luftë”.

Downing Street tha se Johnson kishte “theksuar se çdo përpjekje për të zgjidhur konfliktin tani do të shkaktojë vetëm paqëndrueshmëri të qëndrueshme dhe do t’i japë Putinit licencën për të manipuluar si vendet sovrane ashtu edhe tregjet ndërkombëtare në përjetësi”.

Johnson tha se Gjermania kishte “bërë përparime të mëdha dhe të mëdha” pavarësisht se “përballet me presione reale, ato duhet të marrin energji nga diku tjetër. Por ata po e bëjnë. Ata po bëjnë përpjekje. Ata po sakrifikojne. Kjo sepse ata shohin se ia vlen të paguhet çmimi i lirisë.

Gjithashtu Johnson paralajmëroi se për të ruajtur unitetin duhet të ketë diskutime të sinqerta rreth implikimeve të asaj që po ndodh, presioneve që po ndiejnë miqtë dhe partnerët individual.

Ndërkohë Britania iu bashkua SHBA-së, Kanadasë dhe Japonisë në ndalimin e importeve të arit rus këtë mëngjes, por anëtarët evropianë të G7 nuk e bënë këtë.

Londra është një shtëpi e madhe kleringu për arin rus , me më shumë se 90 për qind të eksporteve të vendit që kalojnë përmes Britanisë së Madhe.

Oligarkët janë përpjekur të kthejnë pasuritë e tyre në ar për të shmangur sanksionet perëndimore që nga pushtimi i Ukrainës.

SHPËRNDAJE