albbVet

Albin Kurti sot ne Gjeneve me gazetarin e agjencise se lajmeve “Presheva Jone”

 

 

Gjeneve, 23  maj -Ne tubimin e sotem te nje delegacioni te VV (Albulena Haxhiu, Salih Salihu dhe Sami Kurteshi) te prire nga Albin Kurti ne Gjeneve ku moren pjese qindra bashkatdhetare , per vec zhvillimeve te fundit ne Kosove u be fjal edhe per krizen ne Luginen e Presheves .

 

Me 3 qershor jo takim te dy qeverive pa Preshevën!
albbbku

Pyetjes se gazetarit te “Presheva Jone” per mosperfshirjen e Lugines së Presheves ne dialogun e Prishtines dhe Beogradit ne Bruksel si dhe takimin e dy qeverive me 3 qershor Albin Kurti nder tjera tha se “Shqiptaret e Lugine se Presheves nuk e meitojne te injorohen keshtu siq vepron qeveria e Prishtines sepse edhe te rinjte shqiptare nga ato vise kan derdhur gjak per lirine dhe pavarsine e shtetit te Kosoves. Se sa eshte e Interesuar qeveria e Kosoves per Luginen deshmohet nga fakti se per serbet e veriut flitet ne Bruksel kurse per shqiptaret e Lugines jo.. Ndersa qeveria e Serbise jep milion e miliona per veriun dhe serbet e kosoves perfshire ktu ndertim te rrugeve shkollave universiteteve spitaleve etj deri ne tekstet shkollore , ndersa qeveria e kosoves nuk eshte ne gjendje as tekstet shkollore te ia siguroj , kurse ndihma financiare dihen ato jane vetem simbolike. Prandaj ne si parti dhe opozite kerkojme qe takimi i ardhshem i dy qeverive me tre qereshor te jete me serioz se ata dy te paret , ku u be vetem marketing politik njekohesisht per te qene legjitim takimi i ardhshem mes dy qeverive duhet patjeter te kete pjesëmarres nga Lugina.”

 

 

Ueli Leunberger: Qeveria ka deshtuar me disaporen shqiptare

vettvRreth zhvillimeve te fundit ne Kosove si dhe rolit te diaspores shqiptare, te Zvicres ne clrimin e Kosovës ku folen pos mysafireve nga Prishtina, telagecionit te kater zytareve te larte të Vetevendosjes, folen edhe veprimtarë te njohur shpitare e zviceran si Astrit Leka, Ueli Leuneberger, Mujë Shala nga W për Gjenevë  etj..te cilet cmuan lart kontributin e diaspores shqiptare per lirine e Kosovës me ndihma te ndryshme  nga ato financiare deri tek radhitja ne radhet e  UCK-së. Njëherit pata edhe kritika ndaj qeverise se Thacit dhe kesaj aktuale per shkak injormit te diaspores shqiptare kur dihet roli i saj.    

“Qeveria ka deshtuar me disaporen shqiptare meqe megritaret shiptare nga Zvicra shume kane dhene per clirimin  e Kosoves, duke ndare jo vetem kafashten e gojës, por kane sakrifikuar edhe me jete. Kurse qeveria sikur ajo e djeshmja edhe kjo e sormja,  jo  që nuk i njeh  meritat, por nuk ben asgjë per ta, bile te kene nje vend, nje ulese, perfaqesues ne parlamentin e Kosovës. Për diasporen qeveria flet vetem para zgjedhjeve apo atëhere kur kane nevoje për para ?! Prandaj Qeveria i ka shume borgj diaspores shqiptare sidomos ketu ne Zvicer, kur dihen meritat e saj.. ”  ka thën Ueli Leunberger, zhëdhënës dhe  “ambasador” i shqiptareve ne Zvicër.

 

Astrit Leka: Falë miqve tane nderkombëar ne Gjenevë e shptuam Kosoven ta shpallin “organizate terrosite” 

vetlekaa

Te pranishmeve ju eshte drjetuar edhe Astrit Leka (nga organizate nderombëtare “Solidest”) njeherit autor i venies se bustit te heroit tone kombëtar “Skenderebu” buze liqenit te Gjenevës i cili foli per roli e organzimin e  diaspores shqiptare ne Zvicer para lufte duke mbrojtur misonin paqesor e liridashës të UCK-ne e cila nga disa qarqe rrezikonte te shpalles si “organizate terroriste”. Pra, falë miqve tane nderkombëar ne Gjenevë e shptuam Kosoven ta shpallin “organizate terrosite” .

 

Ne tubimin e Gjenevë me perfaqesuit e levizejes  Vetevendojes, sikur kreu i saj ashut edhe folesit sutndte e veprimtar te shquar kritikuan qeverine e Kosovës  për shkak deshtimeve, sidomos ne lobimin per njohjet e reja te shtetin tonë, pastaj  per negocitat me Serbine ne Bruksel me te cilet po ndihmohet me shume integrimi dhe anetarësimi i saj ne BE, demakraconi me Malin e  Zi, vonesat me liberalizimine vizave, deshtimin e pensionve te mergimtareve kosovarë  ne Zvicer, pasaj me  kartonin e gjelbërt etj…

 

Kurti: Me ket qeveri harrone bashkimin kombetar. Presheva, demarkacioni … shqetesuese dhe problem

 

Lidhur me bashkimin kombetar Kurti ka theksuar sot ne Gjeneve se “cdo shqiptare eshte per ket bashkim, por shtrohet pyetja se kush ta beje e me ke te behet. Sigrusiht ntze tjeret nuk e bejne pos neve…”

 

“Bashkimi kombëtar mund me dnihmen e Shqipërisë mund të behej ne vitet 1990-91 me shkaterimin e Jugosllavisë ku ne ishim rreth 3 milion shqiptare pos Kosoves me Maqeninë, Presheven Malin e Zi ne kete “Jugopslavi” te brishte artificiale.  Une nuk mendoij se Bashkimi kombëtar do t ebeht menjehre, aq me tepr me ket qeveri e cila ne vend qe te rikthejmotkat tona, kjo nuk po kerkon dhe po jep tokat tona sieem rastin e demarkacionit me Maline e zi apo me Preshevën. Sidoqfte une emdnoj se ky bahskim do t ebhet mos sot neser po. Se kur do te bëhet, kjo e tera mveret nga ne. Diht hisortrikisht se tokat tona u ndane dhunshëm na te tjerët, pikrisht nga konferenca e Londres. Ne bashkimin e duam si te drejte, ne mënyre paqesore  dhe me mjete demokratike. Bazahohemi ne tezen e Ukshin Hotiti se bashkimi yne kombëtar nuk pengon dot Bashkimin Evropian ..” tah en Gjeneve Albin Kurti.

Se a do te shtrihet me aktivitete dhe perfaqesues ne Lugine Ne fund Albin Kurti ka pohuar se “VV ne Presheve vec eshte e shtrire me aktivite e perfaqesues, me Belgzim Kamberin.  Vec kesj ne levizjen tone thuajse ne cdo qytet te Kosoves kemi perfaqesues, aktivist nga Lugina e Presheves sikur edhe nga viset tjera tona por veprimet  e tyre ne vendet ku jetojn eshte e kufizuar dhe mjaft problematike..”albho111

SHPËRNDAJE