sisahasdimiPreshevë, 10 shtator  -Fenomeni i sdapstimit etnik te Kosovës qe Prishtina e quan pak me “but” si eksod i popullates nga vendi nuk ka ndalur te ndalur qe dallon fare pak nga koha e Miloshvciit te cilet u debuan ne menrfe dirtekjte, kurs esot denbbohen ne emnyre indiretke,  si pasoje e papunesise se madhe, krimi irginizuar, korerupcionil prostitucioni, droga, krizes insitucionale,  lufta për pushtet qeveri kjo e cila tahsme shpesh quhet mafia politike ne krye te shtetit te Kosovës, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Mbi 500 mijë qytetarë të Kosovës jetojnë jashtë vendit, prin Gjermania me 193 mijë

Numri i kosovarëve që ia kanë mësyrë rrugët e botës, vazhdon të jetë i lartë. Këtë më së miri e vërteton lista e të dhënave të Bankës Botërore, përkitazi më numrin e banorëve të Kosovës që janë regjistruar si emigrantë nëpër vende të ndryshme të botës.

Sipas të dhënave të BB-së, në vitin 2013 numri i qytetarëve të Kosovës emigrantë nëpër botë ishte 550 mijë.

Vendin e parë në këtë listë me këta emigrantë padyshim e zë Gjermania, e cila sipas këtyre të dhënave i ka në mesin e saj 192 mijë e 941 kosovarë, duke u ndjekur nga Zvicra me 145 mijë e 882 sosh.

Në raportin e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), për vitin 2011, Suhareka është komuna e cila kryeson për nga përqindja e popullsisë, që ka shkuar jashtë vendit, e që i bie që çdo i dyti banor i kësaj treve ka dalë jashtë vendit

Nga Kosova sot nuk ikin vetem rinia, qytetaret e thjeshte por edhe vete familjaret e kreut te qeverise kosovare, ka shrkuar sot agjencia e lajmeve zvicerane ATS/SDA, gazeta e njour “Le Matin”, “Tribune de Geneve” etj… në shkrim me titull: “Nje nume ri madhe te kosovareve rrugeve te ballkanit..” (“De nombreux Kosovars sur la route des Balkans“)

 

Ata ikin me te madhe, duan t’i shpëtojne varfërisë dhe vështirësi të tjera në vendin e tyre

eksoddd

Siq dihet ne Kosove metodat e familjarizmit per punesim “rrespektohen” edhe ne istucionet qeverisese apo jashte saj, sikur ne RTK pas te cilit tv qëndron  Hashim Thaci. Por, megjithate ata nuk kane mundësi te inkuadorjne  komplet, gjithe famljalaret ne poune, për t’mos rëne në sy. Rrugen e egzodit se fundit kane marrur edhe ata pak familjar qe s’kan pasur apo kane humbur durimin duke pritur,  për t’i punesuar.

 

Keshtu sipas së  perditshmja zvicerane “Le Matin”  duke shkruar per eksodin kosovar si pasoje e krizes insitucionale dhe pa perspektivës  se ketij vendi, ka shtyre te largohen nga vendi edhe te afërmit e kryeministrit aktual Isa Mustafa  i dale nga “bekimi” i Hasshim Thacit, rrespektivisht  nga kalicionit me partin e tij PDK-së te akuzuar për krime, vrasje, prostituicion e korrupcionit nga mediat shqiptare dhe nderkombëtare, transemton agejncia  e lajmeve “Presheva Jonë”.  (“Le Premier ministre du Kosovo, Isa Mustafa, a déclaré dimanche que son frère et certains de ses neveux et nièces figuraient parmi les dizaines de milliers de Kosovars ayant tenté de pénétrer dans l’Union européenne (UE) l’an dernier.”)

 

 

Shifrat shqetesuese  nderkombëtare:  Shqiptaret te dytet, pas sirianëve,  ikin nga atdheu sikur Kosova te ishte ne luftë ?! 

Si mijëra bashkëkososshhh11qytetarët e tyre, disa të afërm të Kryeministrit u përpoqën për të arritur Evropën. e Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha të dielën se vëllai i tij dhe disa nga mbesat dhe nipërit e tij ishin në mesin e dhjetëra mijëra kosovarë të cilët u përpoqën të hyjnë në Bashkimin Evropian (BE) të vitit të kaluar.

 

Më shumë se një milion emigrantë kanë kaluar korridorin e Ballkanit për të udhëtuar në Evropën Perëndimore të vitit të kaluar, përpara se vendet në këtë rrugë mbyllur kufijtë e tyre.  Isa Mustafa tha se vëllai i tij, Ragip, ishte në mesin e atyre që u përpoqën të hyjnë në BE.

Jo vetem kaqe isa Mustaf edhe mjekesine kosvare e qet poshtë. “Kam lexuar se vëllai im ishte një kërkuesi për të marrë ndihmë mjekësore. Është e vërtetë “, paska shkruar kryeministri në faqen e tij në Facebook.

Sipa sagzetes zvicerne “Le Matin” Ragip Mustafa kishte aplikuar fillimisht për azil në Francë, para se të marrë një tjetër në Gjermani në qershor.

 

Mustafa tha se vëllai i tij ishte operuar në fund të vitit të kaluar në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë. “Tani është kthyer në Prishtinë, dhe gjendja e tij mbetet shumë e rëndë”, shkruan kreu i qeverisë.

 

Është vlerësuar se deri në 800.000 kosovarët që jetojnë dhe punojnë në Evropën Perëndimore, kryesisht në Zvicër dhe Gjermani, si pjesë e një eksodi që filloi në fund të viteve 1990 në Kosovë shpalli pavarësinë në vitin 2008, por vendi, i cili ka 1.8 milionë banorë, mbetet një nga më të varfërit në Evropë.  Agjencia e lajemev “Presheva jonë” ka shkruar, duke ju referuar dis aekspretve shiptare dhe nderkombëretar. se  Thaci e Mustafa mund të akuzohen per spastrime etnike në Kosovë. Nga viti 2010 mbi 100 mijë shqiptare lëshuan Kosovën ?!

Eksodi masiv i shqiptareve entik të Kosovës  ka pushtuar mediat botëre, sikur gazetat ashtu edhe televizionet dhe agjencine botërore, duke dhene pamje te trishtueshme, autobusë, turma e kolona te gjata refugjatëve nga Kosova ne drejtim te Hungarisë për te depertuar ne vendet e BE-së, te cilat imazhe na i perkujtojne eksodin e viteve të para 1999-ës.  UNHCR: Shqiptaret nga Kosova e Serbia, azil-kërkuësit e 3-të në botë.  (“Kosovo: un pays déserté.. “), Emigrimi po rikthehet si fenomen shqetësues. “Emigracionim kosoavr si në vitet ‘90” ka raprtuar INSTAT. TV Zviceran: Kosova, një vend i shkretë. Rreth 100.000 kosovarë lanë vendin në javët e fundit, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” due ju referuar mediave botërore. 

SHPËRNDAJE