aksiddTirane/ Berne, korrik  -Tre vetë u vranë dhe tetë të plagosur në një përplasje kokë-on të dielën midis Gjirokastër, shkruan  “20 Minuten” (“Un Suisse impliqué dans un accident mortel“) shoferi i një prej automjeteve është një zvicran e 31 nga Gjilani i Kosoves, transmeton agjencia e lajemeve “Presheva jone” nga Zvicra

 

Një grua, vajza e saj 9 muajshe dhe një tjetër fëmijë vetëm 18 muajsh, një fëmijë nga Kosova humbën jetën në një aksident të rëndë në aksin Gjirokastër-Tepelenë, mesditën e së dielës.

Zvicerani nga Gjilani i Kosves nje 31 vjet ka ngare makine  160 km/h në vend të 30 km/h lsa ishte ejuar në këto rrug elokale, ka shkruar gazeat zvcerane 20Minutes, tranmston agjencia e lajemeve “Presheva Jone”

Si pasojë e goditjes kanë humbur jetën në vendngjarje Albana Hasani, vajza e saj 9 muajshe me iniciale D.D,  dhe djali 1 vjeç e gjysmë nga Kosova, me iniciale L.L., i cili ndodhej në mjetin me targa zvicerane.

Mjekët në spitalin e Traumës shpjegojnë se tre prej të aksidentuarve janë në gjendje më të rëndë: Leombra Hasanaj, Ened Gjyli dhe Irfan Hasanaj. Me fraktura, por jashtë rrezikut për jetën, janë: Hasan Dedja, Genci Sherifi, Kejdi Gjyli, Entel Gjyli dhe Pajtesa Hasanaj. Albana Hasani ishte punonjëse në policinë e shtetit.
Gent Mullai, zëdhënës i policisë shqiptare, tha se tre vetë u vranë: një grua e 38, i cili sipas mediave të ndryshme vendase ishte duke punuar për policinë, vajza e saj 9 muaj dhe djali i saj zviceran  vjenjë vit e gjysmë. Tetë persona të tjerë, duke përfshirë edhe dy shoferët, u plagosën gjithashtu.

 

 

SHPËRNDAJE