Preshevë, 21 tetor  -Kosova në vend se të lobojë pro anëtarësimit të vendit ne Interpol, në prag të Asamblesë së Përgjithshme të kësaj organizate policore botërore, ne Prishtine lobohet mbrapsht, duke pjellur afera të zeza me kreun e shërbimit sekret te Kosovës?!
Ne fund të javës së kaluar zyrtare te Interpolit i kane deklaruar agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” se Interpol eshte gati te nise me punimet e sesionit te 87-te  Asamablese se Pergjithshme ne Dubai.  Kurse rreth Kosoves eshte thënë se ajo mund te kete veshtirësi në antarësimin e saj për shkaqe te njohura.
“Per aëtaresimin e Kosoves ne Interpol nuk vendos Beogradi e as Prishtina, por vendet anëtare te saj..” kanë thënë zyrtaret e Interpolit për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”
Në koheë kur kanë ngecur integrimet e Kosoves dhe dështimi i diplomacisë kosovare, per shkak lobimit  te dobët, Kosova e diteve te fundit po ecën nëpër tehun e thikës drejt anëtarësimit të saj në Interpolit. Themi keshtu sepse vec disa vendeve anëtare të Interpolit qe do te hezitojne të votojnë pro anëtarësimit të Kosovës, edhe Serbia në anën tjeter është aktive dhe ne ofanizive ne disa fronte për ta penguar anetaresimin e Kosoves ne kete organizatë nderkombëtare. Po ndokush nga Prishtina mund te thote “po valla ne e kemi Amerikën”.. Po, po fakt është se e kemi SHBA-ne, por edhe ajo nuk mund të na mbaje gjithmone dupsh, aq më tepër kur Kosova është e përlyer me vrasje, korrupcion, krim të organizuar siq është rasti i fundit me drogën e të birit të njeriut numër një  të AKI-së Maxhunit.

Për të qanë faqebardhe dhe pranë Amerikes si aleate me duar te pastra Kosova duhet te distancohet nga elementet e krimit te organizuar tge infiltruara ne insititucionet  e larta të shtetit me të ri evropian, te Kosovës.  Prandaj  presidenti i vendit Hashim Thacit nëse paska jaran të mirë Maxhunin apo edhe nëse nuk eshte i involvuar edhe ai në krimin  e organizuar duhet të degjojë zërat e opozites dhe eksperteve kosovar qe ja duan të mirën vendit, për suspendimin e shefit te AKI-së, ndryshe Kosova mund te ketë telashe, sidomos ne  rrugetimin e saj drejt anëtarësimit ne Intrerpol, siq pritet te ndodhë në fund të muajit nëntor të këtij viti, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Kështu edhe Politologu, Nikë Gjeloshi  thotë se drejtori i AKI-së, Shpend Maxhuni, duhet shkarkuar ashtu siç është emëruar para gjashtë muaj më parë. Gjeloshi thotë se përgjegjësi morale për ketë rast kanë edhe kryeministri e presidenti i vendit, për faktin, siç thotë ai, drejtori i AKI-së ka qenë zgjedhje e dështuar e tyre.

Edhe  Lëvizja Vetëvendosje pas rastit Maxhuni, ka reaguar duke e cilësuar si fshehje të krimit nga institucioneve të drejtësisë dhe menaxhmenti i policisë. VV përveç vetingut në gjykata dhe prokurori, ka kërkuar veting edhe në Polici dhe Agjencinë Inteligjente të Kosovës.

Keshut sipas deputetit Rexhep Selimi lidhur me rastin Maxhuni, ka thënë se i kanë denoncuar shumë herë rastet e kapjes së shtetit dhe rastet e kapjes së institucioneve me theks të veçantë ato të drejtësisë dhe sigurisë por pavarësisht denoncimeve, nganjëherë kapja veç sa është forcuar edhe më shumë me veprimet e krerëve të shtetit të cilët emëronin drejtuesit e këtyre institucioneve.

 

SHPËRNDAJE