trralBujanoc, 17 korrik -Zhvillimet e fundit tragjike pas tentim-deshtimit te rrezimit te qeverise turke te prire nga Rexhep Taip Erdogan ka shqetesuar jo vetem shqiptaret e Shqiperise e Kosoves, por edhe ata ne Luginen e Presheves.

 

E mira te miren se harron. 370 “asker” me shqiponja n balle nga Lugina drejt Turqise

Nisur nga ndihmat dhe kontributi i popullli dhe qeveria turk per shqiptaret ne Ballkan, sidomos ata ne Kosove para dhe gjate luftes deri ne pamvresi, shume shqiptar jane solidarizura me popullin turk dhe qeverin e Erdoganit me zhvillimet e fundit anti puçiste ne Tuqi te inicuar nga armite dhe sponazhet e huajaj kunder ketij vendi mik te shqiptareve.

Jo rrallehere Turqia dhe Erdogan terthorazi eshte treguar gadriane e shoptareve ne ballkn nga cdo kercnim i serbeve apo sllaveve ne rajon.  Vec kesaj Turqia vazhdisht ka ndihmar populli shqiptare si ne ne Kasove ashtu edhe ne Luginen e Presheves per muajin Ramazan, nese kujtojme iftarim e fundit per 3000 shqiptare ne Bujanoc ofruar nga Stambolli edhe pse lotonte per atentatin ne Aeroport.

Sipas informacioneve te agjencise se lajmeve “Presheva jone” gjitha keto te mira dhe kontribute te Turqise per shqiptaret ne Kosoven Lindore, ka bere qe mbi 370 shqiptare nga Lugina e Presheves kane shprehur  gatishmerine te jene ushtare te Erdoganit te mbrojte Turqise.

 

“Kur Turqia dhe Erdogan ndihmoi clirmin e Kosoves dhe po mbron shqiptaret nga serbet e sllavet ne ballkan, edhe ne kemi shprehur gatishmeirn tju bashkangjitemi dhe tju gjendemi afer per te mira e per te keqija qe  doti arrijne  shtetit turk…” deklaruan Asllani (nga Bilaci) Skyfteri, Albani nga Bujanoca dhe Presheva agjecine se lajmeve “Presheva Jone”

Shumica e bashkebiseduesve tane  kane  dekalruan se “kur Amerika si aleate e  Turqise dhe Kosoves, kane shprehur gatishmiere te ndihmojne ne keto kriza Erdoganin me ushtare e armatim, pse jo edhe ne shqiptaret t mos e bejme nje gje te tille, aq me teper kur dihet per rolin dhe kotrbutin e Turqise ne ballkan si gardiane e shqiptareve e cila ka kercnuar disa hee Serbine per rastin e Kosoves..”

 

Kurse L. D. nga Medvegja atkualisht ne Fushe Kosova ka pohuar se  “une vete i 12 me shoke te mi jemi te gatshem te nisemi qe sot per ne Turqi per te mrobrojtur demokracine ne ]ete shtet, Por per te mbrojtur edhe vellezrit tane turq dhe shqiptare qe kemi atje. Ja bejme me dije puqisteve dhe gjithe se Erdongan dhe Turqia nuk eshte e veteme, ka pas jo vetem shqiptaret e Lugines por edhe  7 milion shqiptar tjere..”turr1

SHPËRNDAJE