Résultat de recherche d'images pour "gazeta blick flamuri"

Bernë, 3 janar -Gazeta zvicerane prestigjioze “Blick” sivjet shenon 60-vjetorin e ekzistimit, botimit te numrit te pare. Gjashtedhjete apo me shume se nje gjysem shekulli do te thoshim shume. Sikur te ishte gazeta e gjalle (te merrte fryme) ajo do te dilte ne pension, sipas ligjeve zvicerane. Por ajo edhe si leter mbetet gjallë, meqë eshtë shndrruar ne “krijesë” e cila po frymon duke punuar e furnizuar qytetaret me informcione me te ndryshme ne Zvicer dhe planetin tone me lajme, intervista, reprotazhe e raporte te larmishme, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

Herzlichen Glückwunsch zum Geburtstag lieber Kollege, 60. Geburtstag der Zeitung “Blick”!..

Résultat de recherche d'images pour "blick kosovo"

Gazeta prestigjoze “Blick” konsiderohet nder mediat me te lexuara jo vetem nga qytetaret zviceran por edhe te huaj. Për komunitetin shqiptar gazeta “Blick” eshte mediumi numer NJE qe lexohet me se shumti, madje me shume se edhe ato shqiptare. Prabdja edhe Blick mebtet mediumi me i cituar ne mediat shqiptare ne Kosovë, Shqiperi, Maqedoni dhe Zvicër. Jubileun e 60-te te gazetes zvcierane Blick e urojne 300 mije shqiptare sa jane ne Zvicër, kam shkruar ne vazhdim agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Themi keshtu sepse kjo gazete eshte nder emdiat e rralal qe jep i vemendje dhe i perkushtohet  shqiptareve jo vetem ne Zvicer por edhe në ballkan. Kjo ndodhe jo pse vetem shqipataret jane komuniteti me i madh ne Zvicer, por edhe për shkak lidhjeve te mira mes popullit zviceran dhe shqiptare. Te paret ndihmuan Kosovën para dhe pas luftes ne Kosovës. Te kurjome fajklken e uzret shiptare, “miku i mire shifet ne dite te mira”, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva jonë” ne Zvicer.

Urime nga Gjeneva dhe bare Zvcira për koleget tane zviceran me rastin e 60-vjetorit te gazetes Blick

Nefail Maliqi nje gazetar i njohur ne Zvicër, korrespondent i  agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” medium ky mjaft i lexuar dhe i aderuar nder shqiptaret jo vetem ne ballkan por edhe ne Zvicer dhe Evropë, ka uruar koleget e zviceran me rastin e 60-vjetorti te gazetes “Blick”. (“Vor 60 Jahren erschien unsere Zeitung erstmals Sogar der Bundesrat warnte vor dem BLICK”)

“Gazeta “Blick” eshte bere ne njefare menyre zedhenëse e zhvillimeve jo vetem ne Zvicer por edhe ne bote, duke mos haruar ketu edhe ngjerje e rëndesishme ne ballkan dhe ketu ne Zvcër qe lidhen me komunitetin shptare. Prandaj urojme nga zemra për kete pervjetor koleget tane Zvicer qe gazeten e tyre “Bilck” e kan shëndrruar nje tribune te verete, te hapur per gjithe qytetaret, duke mos harruar ketu as te huajt ne kete vend…” thuhet ne urimin e kolegeve tone nga agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ne Zvicër.

Mjafton te përmendim këtu strehimin e 60 mije azilekërkusesve ne Zvicër gjate kohes se luftës. Kete ndihmese “borgj” duket se shqiptaret nuk e kane harruar dhe kete po ua kethejne Zvicres jo vetem me puntore te vyeshem por edhe me futbolliste te shkëlqyeshëm, si pjesetare te kombëtares helevtike, te kuqebardhëve (NATI) te cilet po e bejne Zvicren krenare dhe me emër ne botë. Gjitha ketyte temave gazeta “Blick” i ka dhene hapsire te konsiderushem nefaqet e saj me tituj bombastike te trasnmetuar me pas edhe ne mediat shqiptare, si për shembull: “Gazeta prestigjioze zvicerasne Blick ju flet shqip”; “Gazeta Blic ne Zvicer uron diten e flamurit 28 Nëntorin ne shqip”..

Lidhjet mes Blick dhe lexuesve te saj shqiptare ne Zvicer jane te mira per shume arësyera. Do përkujtuar se Gazeta zvicerane “Blick” nisi me botimin në gjuhën shqipe lidhur me ndeshjet e kombëtares shqiptare në kampionatin evropian Franca 2016. Gazeta “Blick” njëra nga më të lexuarat në Zvicër, ka përmbledhur një listë të 10 shqiptarëve të famshëm, të cilët kanë lënë gjurmë në fusha të ndryshme në gjithë botën duke publikuar me fotrgrafi si Nenë Terezen, Skënderbeun etj..

Nje opinion kemi marurr edhe nga kolegu Altin Marku Producent i FolShqipShow i cili jeton dhe vepron ne Luzern. “Dua te uroj Gazeten Blick per 60 vjetorin e saj pasi eshte nje medie qe meriton respekt nga te gjithe por sidomos nga Shqiptaret. Gazeta Blick me duket shum korrekte, serioze dhe e besueshme por mbi te gjitha shqiptaret kan hapesire goxha te madhe ne kete Gazete. Urime ditelindjen Blick.ch ka urura Altin Marku.

Shtypi shqiptar: “Gazeta prestigjioze zvicerane Blick ju flet shqip”, “Gazeta Blic ne Zvicer uron Ditën e falmurit. 28 Nëntorin ne shqip”..

Kurse Janina N. Qemajli, studente ne Gjenevë pohin për “Persheva Jonë” se  “Se pari shfletoj gazeten Blick e pastaj mediat tona. Normal, pasi jetoj ne Zvicer dhe kam deshire  te informohem, te dije se cfare po ndodhe perreth meje e pastaj ne vendlidje, duke shikuar portalet tjera ne gjuhen shqipe..”

Mjafton te përmendim këtu strehimin e 60 mije azilekrusesve ne Zvcër gjate kohes se luftës. Kete ndihemese “borgj” duket se shqiptaret nuk e kane harruar dhe kete po ua kethejne Zvicres jo vetem me puntore te vyeshem por edhe me futbolliste te shkëlqyeshëm, si pjesetare te kombëtares helevtike, te kuqebardhëve (NATI) te cilet po e bejne Zvicren krenare dhe me emër ne botë. Gjitha ketyte temave gazeta “Blick” i ka dhene hapsire te konsiderushem nefaqet e saj me tituj bombastike te trasnmetuar me pas edhe ne mediat shipatre, si për shembull: “Gazeta prestigjioze zvicerane Blick ju flet shqip”, “Gazeta Blic ne Zvicer uron Ditën e falmurit. 28 Nëntorin ne shqip”..

Por mos te harrojme edhe ate, se gazeta “Blick” pos shkrimeve pozitive për imazhin apo integrimin e  mire te komuniteti shqiptare ne Zvicër, ajo ju jep hapsire te madhe pa pardon edhe te “zezave” te shqiptareve ne kete vend, duke luftuar krimin e organizuar ku shume shqiptare fatkeqesisht jane te involvuar ne këto dukuri negative apo ne gjeste te pahijshme agresiviteti apo dhune.

Pra gjitha keto raportime, gjitha keto shkrime bashke me shpejtësine dhe objektivetin e lajmeve në “Blick”, kane bere që kjo gazete te jet me afër,  me e dashur dhe me e lexuar edhe nder shqiptarët në Zvicër. Herzlichen Glückwunsch zum Geburtstag liebe Kolleginnen und Kollegen, 60 Jahre Jubiläum der Zeitung “Blick”! (Pra, Urime Ditelindjen kolege te dashur, 60-te vjetorin e gazetes “Blick”!)
Résultat de recherche d'images pour "gazeta blick flet shqip"

 

 

SHPËRNDAJE