Një nga shprehjet më të njohura është që një mollë në ditë dhe mjeku do qëndrojë larg jush, shkruan arbresh.info.

 

Molla është një nga frutat më të konsumuar në botë dhe e ka origjinën nga Azia Qëndrore.

 

Molla përmban sasi të madhe të Vitaminës A, Vitaminës B1, Vitaminës B2, Vitaminës B6 dhe acid folik.

 

E ëmbël, por edhe e thartë, mollët konsiderohen si fruti që ndihmon për zhvillimin e sistemit imunitar. Gjithashtu, mollët përmbajnë sasi të vogël të mineraleve si kaliumi, fosfori, kalciumi dhe kaliumi.

 

Kaliumi është kompetent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve trupore të trupit dhe ndihmon për të kontrolluar normën e zemrës dhe presionin e gjakut.

 

Por, për më shumë, kuptoni përmes kësaj liste 16 arsyet pse duhet të hani një mollë në ditë:

 

Zvogëlon kolesterolin

Parandalon sëmundjen e Alzheimerit

Parandalon sëmundjen e diabetit

Parandalon kancerin e zorrëve

Rrit sistemin imunitar

Parandalon sëmundjet e syve

I jep shkëlqim lëkurës suaj

Mbron dhëmbët tuaj

Zbardh dhe i mban dhëmbët e shëndetshëm

Parandalon sëmundjet e frymarrjes

Parandalon sëmundjen e Parkinsonit

Mban nën kontroll tensionin e lartë të gjakut

Ju ndihmon të humbni kilogramët e tëpërt

Mbron eshtrat

Është frut i mirë për trurin tuaj

Trajton aneminë

 

SHPËRNDAJE