Prishtinë, 23 janar 2018 –Në Davos te Zvicres sot ka nisur punimet Forumi Ekonomik Botëror (WEF) duke mbledhur eliten e politikanëve dhe ekonomistëve, duke përfshirë 70 krerë shtetesh dhe qeverish ne emsin e tyre edhe presidenti i amerikan Donald Trump, kancelarja gjermane Merkel etj.. Kurse nga ballkani po mer pjese Presidneit i Kosoves Hashim Thaci, homolgu i tij serb Aleksander Vucic etj, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Presidenti Thaçi panelist në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. Pritet nje takim me homologun e tij serb Aleksander Vucic

Tema e Forumit të 48-të të këtij viti është “Ndërtimi i një të ardhme të përbashkët në një botë të ndarë” dhe 2,500 pjesëmarrës,  do të punojnë për të përcaktuar veprimet dhe masat e përbashkëta për të trajtuar problemet globale.

Sipas agjencise se lajmeve “Presheva jonë”  Forumin Ekonomik në Davos Forumi sivjet tubon koke me kokë rreth 100 liderë nga mbarë bota. Aty po merr pjesë edhe presidenti amerikan, Donald Trump, kancelarja gjermane Merkel, presidenti francez, Emmanuel Macron, kryeministri i Indisë, Narendra Modi, kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, kryeministri kanadez, Justin Trudeau, ish-kryeministri i Britanisë, Tony Blair dhe presidenti i Brazilit, ai Argjentinës, e Zvicrës, si dhe dhjetëra presidentë nga Afrika dhe shefa të korporatave më të fuqishme botërore.

Presidenti Thaçi pritet të zhvillojë nje aktivitet te denduir poltik e diplomartik perme snej ser takimesh me përfaqësues të shteteve të ndryshme të botës. Burimet diploamtike te agjenciose s elajemeve “Presheva Jonë” kane mesuar se gajte ketij samiti ne Davos pritet nje takim i presidentit kosovar Hashim Thacit me homologun e tij serb Aleksander Vucic

 

Gjatë qëndrimit në Davos, presidenti Thaçi do të jetë pjesë e panelit me temën “Përshpejtimi i Zhvillimit Afatgjatë të Ballkanit Perëndimor”.

Panelistë të tjerë, përveç presidentit Thaçi, do të jenë edhe kryeministri bullgar, Boyko Borissov, komisionari i BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Johannes Hahn, kryeministri kroat, Andrej Plenkovic, kryeministri shqiptar, Edi Rama, ai i Maqedonisë, Zoran Zaev, presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, kryeministri malazez, Dushko Markoviç, përfaqësuesit e OKB-së dhe Presidenti i Forumit Ekonomik Botëror, Børge Brende.

“Në gjashtë ditët e fundit ka pasur 159 centimetra borë në Davos … një sasi kumulative të dëborës së freskët që vëzhgojmë vetëm në çdo 20 vjet,” tha Instituti për Studimin e borë dhe ortek, në një buletin botuar në mbrëmjen e hershme në faqen e saj të internetit.

Herën e parë në gati dy dekada, njoftoi pjesëmarrjen e presidentit amerikan, por një vizitë të Donald Trump tani pasigurt për shkak të bllokadës së pjesshme financiare të qeverisë federale, u njoftua dje nga Shtëpia e Bardhë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel vjen dhe do të mbajë një fjalim në Evropë të mërkurën. Pritet gjithashtu ardhja e presidentit francez dhe kryeministrit britanik Tereza Maj.

Résultat de recherche d'images pour "davos wef"

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç gjithashtu do të marrë pjesë në një forum, i cili, siç tha kohët e fundit, është “një vend i mirë, sepse ju takoni me njëqind burrështetas, çfarë keni nevojë për një vit a dy në rrethana të tjera …”.

Vuçiç tha se kjo ishte një mundësi e mirë për të krijuar kontakte me udhëheqësit botërorë
Forumi Ekonomik Botëror (WEF)

Aleksandar Vuçiq gjithashtu ka marrë pjesë në Forumin e Davosit për tre vitet e fundit ku ka pasur takime të shumta dhe bisedime me zyrtarë botërorë dhe përfaqësues të shumë kompanive botërore

 

 

SHPËRNDAJE