Novinar Stefan Cvetković nestaoGazetari Stefan Cvetkoviç u zhduk në natën ndërmjet të mërkurës dhe të enjtes.Dhjetra policë dhe oficerë të xhandarmërisë, ekipet e mjekësisë ligjore, zhytësit dhe qen policie janë dërguar në Kishën e Bardhë, si pjesë e kërkimit për të humbur gazetarit Stefan Cvetkoviq, njoftojne koleget serbe, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jone¨”

 

Stefan Veselinoviç i BBC-së raporton nga skena se kërkimi është shtrirë në fushat e afërta dhe pyjet rreth kanalit dhe kanalit Danub-Tisa-Danub.

Dëshmitarët tha Cvetkoviç, një gazetar i pavarur që ka disa herë në vitet e fundit ka deklaruar se ai ishte kërcënuar për punën e saj në histori që përfshijnë biznesin e paligjshëm të kompanive lokale dhe forcave politike.

Ministria e brendshme ka njoftuar se është raportuar se në Bijela Crkva ekziston një automjet i parkuar i pasagjerëve të markës “polo” ku u hapën derën e shoferit dhe dritat.

“Oficerët e policisë menjëherë erdhi në vendin e ngjarjes, pas të cilit është përcaktuar se ajo ishte një mjet i përdorur nga një gazetar Stefan Cvetkoviç, i cili është në pronësi të babait të tij. Për këtë ngjarje është njoftuar menjëherë prokurorinë kompetente, dhe policia menjëherë nisi një kërkim me Stefan Cvetkoviç gjithashtu po e kërkon atë intensivisht, ” thuhet në një deklaratë të MIA-s.

Policia po mbulon në mënyrë intensive të gjitha rrethanat e këtij rasti, konfirmuar sot në Krushevc dhe Presidentin serb Aleksandar Vuçiç.

“Çdo 15 minuta (Bratislav) Gasic dhe Nebojsa Stefanovic më informojnë. Unë do të thosha se të gjitha burimet janë në dispozicion të policisë dhe BIA në Bela Crkva. Shpresoj se ata arrijnë ta zgjidhin këtë rast. Më shumë detaje rreth këtij rasti nuk mund të bëhen, “tha Vuçiç, dhe media raportoi.

Dëshmitarët okulistë u thanë gazetarëve se Cvetkoviç u pa për herë të fundit dikur para mesnatës në një bar lokal në qytet, por pastaj çdo shteg u humb.

Më herët u tha se përveç automjetit që po përdorte, gjeti një orë dore Cvetkoviç me një byzylyk të thyer.

Cvetkoviç ishte një gazetar i pavarur i cili në mënyrë të pavarur shqyrtoi çështjet lokale, si dhe tregime me një rëndësi më të gjerë shoqërore. Unë do t’i paraqesja ato në konferenca shtypi dhe do të kisha kanalin e tij Jutjub.

Cvetkoviç është shpesh pohoi se ai kërcënoi, ai raportoi kërcënimet murgeshat, por kurrë nuk kishte prova të mjaftueshme për të filluar procesin, thotë BBC Svetozar Raković, Sekretari i Përgjithshëm i shoqatës.

“Ai pohoi gjithashtu se ai ishte kërcënuar nga rrjetet sociale dhe portalet e ndryshme. Ai u sulmua fizikisht nga “siledgers” lokalë në Bela Crkva ndërsa ai ende kishte një stacion televiziv “, thotë Rakoviç.

Cvetkovic kohët e fundit ka mbajtur një konferencë për shtyp se sa është likuidimi i veriut të Kosovës, ku ai tregoi fotot e njerëzve të cilët dyshohet se ishin të përfshirë në likuidimin e politikanit të Kosovës, Oliver Ivanoviq, dhe pohoi se vrasja ishte paguar 40,000 euro.

Pastaj ai tha se ai u arrestua në kalimin Jarinje dhe deklaroi se pasi policia e Kosovës ka pranuar një dokument që konfirmon se në bazë të urdhrave nga prokurori special i cili po heton vrasjen e Ivanoviqit, mbahen në një stacion policor në afërsi të kalimit për pyetje.

Cvetkoviç u dënua padrejtësisht me dy vjet e tre muaj burg për tre akuza penale private të ngritura kundër tij nga zyrtarët e Partisë Progresiste Serbe.

Aplikacionet u dërguan për fyerje dhe për publikimin e paautorizuar dhe shfaqjen e dosjes, portretit dhe pamjeve të dikujt tjetër. Ai u dënua gjithashtu me një gjobë prej 2.15 milion dinarë, raporton Beta.

Shoqata e Pavarur e Gazetarëve të Serbisë dhe Shoqatës së Vojvodinës Pavarur të Gazetarëve ka vlerësuar se aktgjykimi i Gjykatës Themelore në Vrsac tërësisht skandaloze dhe duhet të përmbys në instancat më të larta gjyqësore.

SHPËRNDAJE