Danny Rose beson se mënyra e të luftuarit kundër racizmit aktualisht është një “shaka”.

Danny Rose tha të premten se ka ndemrend të rhiqet për shkak nje ser fyerjesh e kercnimesh ne bazara racore, ketu pemend edhe racizimin serb ne Beograd të racizmit, raprtojune sot medisat boterore, trasnemton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

“Jam mbushur deri ketu, gjerat jane tepruar. Unë ende kam pesë ose gjashtë vjet për të luajtur futboll dhe unë nuk mund të pres që ajo të jetë pas meje  nje erresire  qe po ndodh sot në këtë sport “, tha 28-vjeçari.

Ndërmjetësi anglez gjithashtu tha se nuk ishte i befasuar me fyerjet raciste që ai pësoi më 25 mars në Malin e Zi gjatë një ndeshje kualifikuese në Euro 2020, duke pranuar se lëshuesit e problemeve ishin “vetëm një pakicë” midis mbështetësve. “Kam luajtur në Serbi tetë vjet më parë dhe kjo më ka ndodhur po asthu atje. Kështu që mendova se mund të ndodhte përsëri… dhe kjo ndodhi…” shtoi ai, duke denoncuar fenomenin në Ballkan, kane shkruar sot mediat zvcerane dhe boterore.

Për Rose kjo nuk është hera e parë që përballet me fyerje të tilla në arenën ndërkombëtare. Ai në vitin 2012 në ndeshjen e përfaqësueseve të reja të Anglisë dhe Serbisë (Danny Rose calls for Serbia ban for racism at England U21 game)  u fye nga lojtarët kundërshtarë. Më pas Federata serbe u gjobit me 75 mijë euro, cito agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

I pyetur në një konferencë shtypi të premten, trajneri i Manchester City, Pep Guardiola, i cili ka për t’u përballur me Tottenham të martën në çerek-finale të Ligës së Kampionëve, e bëri anën e “Spurs” të mos dalin në pension. “Danny Rose nuk duhet ta bëjë këtë. Të martën e ardhshme, nëse e shoh atë, unë do t’i them atij se mënyra më e mirë për të luftuar këtë lloj situate është të luftojmë dhe të jemi atje çdo ditë “, tha Guardiola, i cili vazhdimisht e kaluara, mbrojti lojtarët e tij të fyer racore, përfshirë Raheem Sterling.

Përballë incidenteve raciste në stadiumet evropiane të futbollit në javët e fundit, presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, të martën shprehu “turpin” e tij. “Është shqetësuese që udhëheqësit botërorë dhe politikanët të minimizojnë incidentet raciste dhe diskriminuese”, tha ai në një konferencë për të ndihmuar në luftën kundër diskriminimit.

SHPËRNDAJE