Preshevë, 15 tzetor  -Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic ka thënë se shpallja e autoriteteve të Prishtinës në transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të serbëve të Kosovës kanë frikë kthimit.

Nese Vucic i vajton serbet e Kosova se pasakan frike nga ushtria e Kosoves ende pa u bërë, atëhere kush duhe tt’i vajtoj shqiptaret e Presheves te cilet  qe nga koha e Milosheviqit, mbahet e blinduar nga forcat serbe (ushtri, gjandarmeri, polici, BIA, spiun serbe a albananfon..)

Ai ka thënë se ditëve të ardhshme Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç për të udhëtuar më shpesh, ministri i brendshëm Nebojsha Stefanoviq do të jenë të angazhuar në veçanti nga 1 nëntor, dhe se ai ‘s Ana Brnabic ftojë disa njerëz.”

Duke folur për transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës, Vuçiç tha se kishte frikë prej tij, nëse miratohet këtë javë.

“Nuk kam asgjë për të thënë, përveç asaj që kam thënë popullin tonë në një tubim në Mitrovicë. Le të lënë njerëzit pa mbështetjen e vendit të tij nuk do, dhe nëse ne mund të bëjmë çdo gjë që një sjellje e tillë e papërgjegjshme nuk ndodh, ne do të,” tha Vuçiç.

Vuçiç gjithashtu vuri në dukje se ai shpreson për një lloj vazhdimi të dialogut me Prishtinën së shpejti.

 

SHPËRNDAJE