Bernë, 15 janar –
Forumi ndekrombëtar ekonomiko-politike në Davos qe dote mbahet ne fillim te javes se ardhshme, per kater dite rresht (17-20 janar) do të tuboj  ne qyteti pitores te Zvcrës 3,000 pjesëmarrës, përfshirë presidentin e ri amerikan Donal Trump, pastaj atë kinez Xi Jinping, i cili do të jetë presidenti i parë nga Kina për të marrë pjesë në WEF, pastaj kryeministri britanik e Teres Mej. Por, mesohet se kancelarja gjermane znj.Angela Merkel kesaj radhe do te bojkotoj per arsyere ende te panjohura.

Vec  Merkel edhe kryeministri kanadez Justine Trido, duket se kane pezuluur pjesemarrjne ne Davos te Zvicrës, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

 

Merkel mungon në Davos. Vucic dhe 3000 pjesëmarrës tjere më 17 janar ne Samitin Ekonomik botëror ne Davos. Teme bisede edhe Kosova..
Forumit Ekonomik Botëror (WEF) është i rëndësishme ne Davos jo vetme per vendet e pasur SHBA-te, Zvicra, Gjermania apo Britania e Madhe por edhe ato te varfura, sidomos ato nga Afrika dhe Bllkani.  Ky samit botëror  ne Zvicer, tashe tradicional  ka qëllimi për të mundesuar dhe promovuar shkëmbimet informale të pikëpamjeve, çdo vit bashkon krerët më të lartë nga biznesi dhe politika

Zvicra, perfaqesohet  nga residenti Doris Leuthard, kreu i Departamentit Federal të Mjedisit, Transportit, Energjisë dhe Komunikimit (Detektuese) që  do të hapë WEF diten e martë me 17 janar shoqëruar nga presidenti kinez Xi Jinping dhe Profesor Klaus Schwab.

Ne Davos te Zvicres do te jene edhe shume personalitet tjera botërore deh orghaniozaatve dnerkombëratre si Federica Mogherini, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Irina Bokova, Drejtori i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO), pastaj shefi i dilomacise zvicerane  (DFAE) Didier Burkhalter.   presidentin kolumbian, Juan Manuel Santos, Presidenti i Ukrainës, z Petro Poroschenko, Presidentin e Azerbaixhanit Ilham Alijev, Aleksandar Vuçiç (Serbia), Giorgi Kvirikashvili (Gjeorgji), Ranil Wickremesinghe (Sri Lanka), Hun Sen (Cambodia), Nguyen Xuan Phuc (Vietnam), Nawaz Sharif (Pakistan) dhe Youssef Chahed (Tunizi).

Kryeministri serb Aleksandar Vucic ka konfirmuar se javën e ardhshme do te jete ne Zvicer në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Vucic nga Presidenti kinez Xi Jinping do te kerkoj ndihmë për të zgjidhur problemin e bazenit te minieres në Bor. Vucic ne këte samit ne Davos padyshim do ta shfrytëzoj  edhe per Kosovës , sidomos  pas deshtimit te trenit laraman me simbole e freska orrtodokse,  te hyjne Kosove kur t’i t’ket me trena e njerëz te dyshimet provokues, shkruan agjencia e lajmeve “Presehva jonë”

Tema e bashkëpunimit në fushën e energjisë do të jetë në qendër të të paktën dy takime. Kryetari i shenjës Konfederatës në të një deklaratë të përbashkët me kryeministrin e Quebec, Z. Philippe Couillard. Një intervistë është planifikuar edhe me Komisionerin Evropian për Bashkimin Energy Marosh Sefcovich.

Në vetëm një vit që nga takimin e tyre të fundit në Alpet zvicerane, bota ka ndryshuar, nga  zgjedhjet e fundit ne SHBA me ardhjen e  Donald Trump për Presidentin e Shteteve të Bashkuara, pasatj vendimi Mbretërisë së Bashkuar për t’u tërhequr nga Bashkimi Evropian (BREXIT) si dhe të pakënaqur në të thellë publike me procesin e globalizimit si dhe migracionin, kjo e fundit tejet shqtesuese.

Në Zvicër, numri i azilkërkuesve është rritur gjithashtu, por jo aq sa pritej në disa qarqe. Në fund të muajit nëntor të vitit të kaluar më shumë se 34,000 persona kërkuan azil në Zvicër, tashmë 10.000 më shumë se në të gjithë vitin 2014. Por kjo shifër është edhe më poshtë të dhënat e 47,500 të vendosur në vitin 1999 në prag të shpërbërjes së ish-Jugosllavisë.

 

 

SHPËRNDAJE