vucuc,majllBeograd, 1o gusht -Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçic, e ka uruar në mënyrë korrekte olimpisten kosovare. Majlinda Kelmendi ka fituar medaljen e artë në Lojërat Olimpike në kategorinë 52 kilogram në sportin e xhudos Megjithëse shumë kush në shtetin serb është munduar ta minimizojë suksesin e xhudistes kosovare, kjo nuk ka ndodhur me kryeministrin serb, Vucic, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Vucic uron Majlinda Kelmendin: Bravo, hallall të qoftë për suksesin

Mbledhje maratonike mbi 15 ore  ne Kuvendin e Serbisë ne krye me mandatarin e ri Aleksandër Vucic per te zgjedhur qeverinë e re e cila po vazhdon ende, përveç halleve te brendshme te Serbisë aty po përmenden jo vetëm shqiptaret e luginës se Preshevës, por edhe ata ne Kosovë. Ne ketë debat there here te nxehte mes deputetëve dhe liderëve politikë, doli madje edhe një propozim qesharak që fitorja e Majlinda Kelmendit me medalje te arte ne Rio 2016 te Brazilit, te shpërblehet nga qeveria serbe si “qytetare e Serbisë”?! njofton  agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka uruar në mënyrë korrekte olimpisten nga Kosova. “Sa i përket zonjës apo zonjushës Kelmendi, kjo grua e re nuk ka bërë asnjë të keqe. Bravo, hallall i qoftë për këtë sukses, për talentin, aftësinë, shpirtin… Ia heq kapelën”. “Por, Kosova është në Lojërat Olimpike përkundër faktit se anëtare mund të jetë vetëm shteti i cili është pranuar nga Kombet e Bashkuara”. ka thënë sot kremnistgri serb Aleksdander Vucic ne kuvendin e Serbisë, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

N evazhdim aika phuar se  “Gjoja se njerëzit nuk e dinë se Kosova tashmë është anëtare e Komitetit Olimpik, apo që UEFA e ka pranuar Kosovën duke e shkelur statutin e saj”. “Iu kam ikur komentimeve të budallallëqeve të analistëve dhe gazetarëve të rrejshëm të cilët thonë se në Bruksel është nënshkruar që Kosova të jetë anëtare e Komitetit Olimpik”.

 

 Vuçiq çmend serbët për Majlinda Kelmendin, ja çka thotë për fitoren e saj

Kandidati për kryeministër të ri të Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka komentuar fitoren e xhudistës  nga Kosova, Majlindja Klemendi nga shteti me i  ri në Evropë, Kosova,  e cila fitoi një medalje në Lojërat Olimpike në Brazil.

Meqë  Kosovës fitoi medaljen e parë në Lojërat Olimpike, ajo është një nga temat kryesore në Serbi dhe në rajon.

Kjo deklaratë komentoi udhëheqës i Lidhjes së Social Demokratëve të Vojvodinës, Nenad Canak, i cili shkroi në Tëitter se diçka te tille paska bere edhe Hitlerit në Lojërat Olimpike në vitin 1936, duke refuzuar të përgëzoj Jesse Wëens dark-skinned.

Canak kërkoi sot nga Vuçiç në  Parlamentit të Serbisë në lidhje me të, medaljet për Kosovën dhe mundësinë  nëse Serbia ka mundësi ta shpërblejë  “qytetaren e  vetë” Mjalindja Kelmendi.

Kandidati për kryeministrin e ri, Aleksandar Vuçiq beson se udhëheqësi i LSV ekzagjeron kur ai shkroi se ai kishte bërë këtë të njëjtën Hitlerin.

Ai shtoi se të gjitha këto ditë refuzoi të komentojë mbi faktin se Kosova fitoi një medalje, përveç për të thënë se ajo është e habitshme si “CNN dhe BBC raportoi menjëherë e Kosovës ka fituar një medalje, si në qoftë se ata nuk mund të presin”.

“Sa i përket Mjalinda  Kelmendi, vajza e re tregoi se asgjë nuk është bërë gabim. Un vetëm mund te uroj atë për këtë sukses me talent, aftësi, shpirt … Kapelën e heq poshtë për të! ” tha Vuçiç ne fund duke vlerësuar larte Majlinda Kelmendin.

SHPËRNDAJE