largea_untitled1464086967Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic, ka pritur sot në Qeverinë e Serbisë, në Beograd, Inva Mulën, sopranon shqiptare me famë botërore. Inva Mula do t’i prezantohet publikut beogradas në Skenën e Madhe të Teatrit Kombëtar me operën ‘Boemi” të Gjakomo Pucinit.

 

Prindërit e Mulës ishin dy këngëtarë të operës – babai i saj i Avni ka lindur në Gjakovë, dhe nëna e saj nga (Izhevsk-Ижевск) Rusia , kane shrkuar mediat serbe duke paralajemruar edhe nje takim me kryeminisitrin serb  Vucic (“Albanska operska pevačica sutra kod Vučića”), trasnmeton agjencia  e lajmeve “Presheva jonë”.

Media serbe kanë bërë të ditur se sopranoja shqiptare Inva Mula do të interpretojë për herë të parë në Teatrin Kombëtar të Beogradit, më 25 maj dhe në datën 24, ndërsa para koncertit.

Mula do të jetë në rolin e Mimit në operan “La Boheme” të Puçinit si e ftuar speciale. Performanca e saj është në kuadër të Protokollit të nënshkruar së fundmi për bashkëpunim mes Teatrit Kombëtar në Beograd dhe në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë.

mulaaaas

SHPËRNDAJE