serb5Hambrurg, 12 qershor  -Serbi Boban K. (43), i lindur në Serbi, u vra në një shkëmbim zjarri në Hamburg në një përpjekje për të mbrojtur vajzën e tij nga martesa e detyruar, njfotn agjencia e l “Presheva jonë” duke ju referuarmediave gjermane.

serb2Rret ketij krimi policia gjermane ka arrestuar gjashte persona ty dyshuar që mund te kene lidhje me kete vrasje. Nëse burgosurit se mund te dalin para gjykatësit, është ende e paqartë. Në kete ket operacon dolen më shumë se 300 polcie me 30 makina policie, duke perfshirë ketu  edhe helikopterë.

 

Historiku i vrasjes të jetë një armiqësi familjare sepse viktima duket rezistuar një martesë të detyruar një nga vajzat e tij., ka shkruar gazeta gjermane “Hamburger Abendblatt”  (Das “Hamburger Abendblatt” berichtete, es habe sich bei dem Opfer um den Serben Boban K. gehandelt”), transmton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

serb5zSiç është paralajmëruar, ne jemi duke shqyrtuar mundësinë e përfshirjes së këtyre dy personave ( 20 dhe 27 vjeç) në krim. Përveç automjetin e tyre është testuar dhe automjeteve të tjera, e cila shpëtoi vrasësin. Mediat gjermane raprtojn se policia ka arrestuar katër të dyshuar të tjerë.

Boban K. (43) u vra kur ai parkuar blu e tij “Mercedes”, një automjet të dytë u ndal pranë tij. Pali janë të shtënat e para, e cila shkatërroi qelqi dritare, dhe më pas viktima u qëllua në kokë dhe vdiq në vend.

serb1Ka spekulime se Boban për vite të tëra ka qenë nën presion nga anëtarët e tjerë të familjes të cilët dëshironin për të marrë vajzën e tij (19 vjecare) të martohet me një burrë nga një familje tjetër, raportuar gazetat gjermane.

Boban K., megjithatë, të kërkuar për të parandaluar e bija martohet kundër vullnetit të tyre dhe kështu ndezi një grindje familjare: së pari me gnrinje, qe me pas pasoi qerimi hesapeve fitkisht dhe  përfundoi me te shtena.  Sipas policise gjermane, serbi Boban babai i katër femijeve eshte goditur me revole me kater plumba në kokë, me vetren etij Mercedes (” Der vierfache Familienvater sei von den Kugeln in Hals und Kopf getroffen worden, als er gerade in sein Mercedes Coupé steigen wollte.“)  transmetnj agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”serb66

 

SHPËRNDAJE