Dobrosav Gavriç, një ish-polic (33) i akuzuar dhe dënuar në mungesë me 35 vjet burg, për vrasjen e kriminelit Arkan, është  arrestua në Afrikën e Jugut dhe do të paraqitet në gjykatë muajit të ardhshëm me akuzën për cështje droge, njoftojne mediat serbe, raporton agjencia informative « Presheva Jonë ».

Keymauna (Afrike) 14 dhjetor/AIK-Presheva Jone

Sipas burimeve te ngjajshme, identiteti i Gavriçit e kanë zbuluar gjatë hetimeve të policisë, pas një vrasje të një personi nga në Kaymauna të Afrikës të lidhura me krimin e organizuar në mars të këtij viti. Policia pas të shtënave  Gavriç plagoset duke ndalur makinën e tij dhe arrestohet ai. Emri i Gavric figuron edhe ne listen e Interpol-it dhe tash pritet ekstradimi i tij në Serbi për të vazhduar burgun. Më 9 tetor të vitit 2006 Gavriç u dënua në mungesë me me 35 vjet burg për vrasjen e Arkanit më  janar të vitit  2000. Dhe që atëherë nuk ishte parë më.

 

Do shtuar se përveç Arkanit në htoelin e  “Intercontinental” u vranë dhe miqtë e tij, bnad akriminale me e njohur ne ballkan jo vetëm për trafik droge, vjedhje dhe kntrabande armësh por edhe për dhunë, krime dhe masakra në Kosovë si : Milenko Mandiç Manda dhe Dragan Garic Garo, një ish-punonjës i Ministrisë së Brendshme Federale. Gavriç dhe Gjuriçiç nuk u paraqit në dënimin në Gjykatën e Qarkut në Beograd (9 tetor 2006)  sepse kishte inga Serbia ku emri i tij u fut menjëherë në listën e kuqe, në kërkim nga Interpol.

SHPËRNDAJE