AMERIKA KERCNON IRANIN
  Shtetet e Bashkuara i dërgojnë një tjetër sinjal Iranit me deklaraten se forcat e tyre ushtarake në rajonin e Gjirit Persik janë të gatshme t`i pergjigjen cdo kërcënimi që mund të vijë nga republika islamike.

Kercenimet e Teheranit se mund te mbylle ngushticen e Hormuzit nga ky kalojne 40% e cisternave me nafte te botes, vazhdojne te mbeten pezull. Aeroplan-mbajteset amerikane levizin ne rajonin e Gjirit Persik prej dekadash, por tani po lundrojne serish drejt Hormuzit ne ate qe agjensia e lajmeve Reuters e pershkruan si një manover te jashtezakonshme detare.

Zyrtaret iraniane paralajmeruan ne fillim te muajit se do te reagojne ashper ndaj kthimit te anijeve luftarake amerikane ne Gjirin Persik. Por duke lene menjane retorikat dhe gabimet ne llogaritje, amerikanet nuk mendojne se udhetimi i nje aeroplanmbajteseje te tyre ne ngushtice do te behej shkas per shkembime te dhunshme me iranin. Megjithate, ëashingtoni e ben te qarte se eshte i pergatitur per cdo situate. Flota e 5-të e Marinës amerikane në Bahrein është ndër përqendrimet më të mëdha ushtarake që Shtetet e Bashkuara mbajnë si bazë të përhershme në rajon, e gatshme për t’u përgjigjur nëse tensionet me Iranin shkallëzohen në veprime të drejtpërdrejta ushtarake.

Zeri i Amerikes citon analiste te ndryshem te pohojne se pas shume vite sanksionesh ndërkombëtare, Irani do ta ketë të vështirë të bëjë luftë me mjetet e tij ushtarake të vjetëruara.”Një pjesë e mirë e pajisjeve të tyre janë që nga koha e Shahut. Të tjerat janë importe me cilësi të dobët nga Kina dhe Rusia. Irani thuajse nuk ka fare raketa moderne tokë-ajër.

Pothuajse të gjitha anijet e tij të mëdha janë të kohës së Shahut,” thone ata.Këto dobësi e nuk e kanë penguar Iranin të bëjë kërcënime se do ta mbyllë ngushticën e Hormuzit. Irani paralajmëroi gjithashtu aeroplanmbajtësen amerikane, John Stennis, të mos kthehet më në Gjirin Persik. Shtetet e Bashkuara thonë

SHPËRNDAJE