Ukraina ka blerë rreth 1,400 dronë, kryesisht për zbulim, dhe planifikon të zhvillojë modele luftarake që mund të sulmojnë dronët shpërthyes që Rusia ka përdorur gjatë pushtimit të saj në vend, sipas ministrit të qeverisë ukrainase, përgjegjës për teknologjinë.

Ministri i Transformimit Dixhital, Mykhailo Fedorov e përshkroi luftën e Rusisë në Ukrainë si luftën e parë të madhe të epokës së internetit. Ai vlerësoi dronët dhe sistemet satelitore të internetit si Starlink i Elon Musk që transformuan konfliktin.

Ukraina ka blerë drone si Fly Eye, një dron i vogël i përdorur për inteligjencë, mbikëqyrje në fushën e betejës dhe zbulim.

“Dhe faza tjetër, tani që jemi pak a shumë të pajisur me dronë zbulues, janë dronët goditës. Këta janë të dy dronë shpërthyes dhe dronë që fluturojnë tre deri në 10 kilometra dhe godasin objektivat”, tha Federov.

Ai parashikoi më shumë misione me drone sulmuese në të ardhmen, por nuk do të shtjellonte më shumë.

“Ne po flasim për dronët, UAV-të, UAV-të që po zhvillojmë në Ukrainë. Epo, gjithsesi, do të jetë hapi tjetër në zhvillimin e teknologjive”, tha ai.

Autoritetet ruse kanë pretenduar disa sulme me dronë ukrainas në bazat e tyre ushtarake në javët e fundit, duke përfshirë një të hënën në të cilën ata thanë se forcat ruse rrëzuan një dron që i afrohej bazës ajrore Engels që ndodhet më shumë se 600 kilometra nga kufiri ukrainas. /abcnews.al

SHPËRNDAJE