Ndarja e Kosovës apo e Serbisë sikur ne Kosovë por edhe ne Serbi ka shkaktuar perqarje mes liderëve serbe. Nisur nga deklkartata e  asahpra te prmieres serbe Anna Brnabic rreth deklaratave te fundit te shefit te diploamcise serbe Ivica Dacici, mund t ekurpohet se tentim coptimi i Kosovbës po copton edhe lideret serb ne Beograd. “Daçiq kur flet për Kosovën, ato jane mendime te tija personale e jo të Qeverisë serbe” ka thenë shefja e qeverise serbe Brnabic duke “harruar” se edhe Dacici eshte “njeri” i qeverise serbe?!, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Brnabic: Qveria serbe ende ska qendrim zyrtar per Kosoven

“Ivica Dacic përfaqësojnë mendimin e tij personal dhe jo qëndrimin e qeverisë serbe..”  ka thene sot  kryeministrja Ana Brnabic, reagim ky pas dejklaratave te Daçiqit, i cili tha se “objektivat maksimaliste të Prishtinës, të cilat së bashku me njohjen e pavarësisë së dëshiron dhe Preshevës dhe Bujanocit, pengesën kryesore për zgjidhjen e problemit të Kosovës.” raporton Tanjug, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Heqja e mendimeve personale nuk kanë rëndësi për Qeverinë, tha ajo, duke shtuar se qëndrimet e ndryshme për të dëgjuar më shumë nga hapja e një dialogu të brendshëm në Kosovë.

“Në këtë moment ne nuk kemi qëndrimin zyrtar të Qeverisë së Serbisë, ne kemi një qëndrim zyrtar si ne kemi një propozim konkret në tryezë. Unë e di se Presidenti Aleksandar Vuçiç bën më të mirë të saj për të arritur një zgjidhje kompromisi”, tha Ana Brnabić.

Ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç tha se qëllimet maksimaliste te Prishtinës se me njohjen e pavarësisë dëshiron edhe Preshevës dhe Bujanocit, eshte pengesa kryesore për zgjidhjen e problemit të Kosovës.

“Nuk është sekret se pengesa kryesore për arritjen e një marrëveshjeje vendosmëri Prishtinë se bisedimet kryen me objektivat maksimaliste. Ata nuk duan të bëjnë kompromis, nese ne e njohim pavarësinë e saj, por edhe për të fituar diçka tjetër – Si ata e quajnë Kosovën Lindore – Presheva dhe Bujanoci,” ka thene Daçiç për Radio Televizionin e Serbisë, transmeton agjencia e lajmeve “Preshevas Jonë”

Ai tha në këtë moment se është e pasigurt të thuhet kur mund të arrihet një marrëveshje kuadër që do të shënonte zgjidhjen në të cilën do të bazoheshin marrëdhëniet me Prishtinën.

SHPËRNDAJE