Telefonata e fundit e Barack Obamas si President i Shteteve të Bashkuara ka qenë me kancelaren gjermane, Angela Merkel.

 

Obama e falenderoi Merkel për “lidershipin kurajoz dhe të fortë” dhe i shprehu “mirënjohje për miqësinë”

 

Shtëpia e Bardhë deklaroi se Obama, ndërsa ka kujtuar miqësinë tetëvjeçare, i uroi Merkelit fat në sfidat e ardhshme.

 

Obama i dha sot “lamtumirën” Shtëpisë së Bardhë, pas betimit të Donald Trump si President i ri i SHBA.

 

Ndërsa Angela Merkel, në fund të mandatit të tretë si kancelare, ka shpallur kandidaturën për mandatin e katërt në zgjedhjet e vjeshtës së këtij viti.

 

SHPËRNDAJE