Shqiptarët duhet të bëjnë lum që kanë dy kombëtare futbolli, Kosovën dhe Shqipërinë, që besa edhe Zvicrën pothuajse me 50 për qind e përbërjes me shqiptarë. Shoh ditëve të fundit që po nxehet atmosfera të disa me deklarata qoftë në shtetin e Kosovës qoftë në shtetin shqiptar, se ky është tradhtar apo ai është tradhtari! Është më së e qartë se dikush nuk e ka lehtë të përballon kalimin e një lojtari në kombëtare tjetër apo me origjinë nga vjen!

Është një zgjidhje e vet lojtarit dhe kryesisht profesionale. Shqipëria është Kosovë dhe Kosova është Shqipëri, asgjë nuk dallojmë! Jemi një komb, një gjak, flasim një gjuhë dhe një ditë do të jemi të bashkuar në një shtet. Shqipëria Etnike! Duhet të mburremi që kemi një pasuri të pashtershme të futbollistëve shqiptarë. Këta nuk na i krijojë Serbia, por i krijojë shqiptaria. Kemi shumë futbollistë shqiptar sa mund t’i bëjmë edhe pesë kombëtare. Tri i kemi, po qoftë nevoja  bëjmë edhe më shumë dhe i tregojmë të gjithëve se sportin e kemi traditë! Milot Rashica bëri zgjedhjen e tij profesionale. Djaloshi i talentuar nga Vushtrria nuk e tradhtoi Shqipërinë, por vendosi të luajë për Kosovën. Herolind Shala, Alban Meha vendosën për Kosovë, një zgjidhje e tyre profesionale.

Taulant Xhaka thuhet se ka deklaruar se do të luajë për Shqipërinë, një zgjedhje profesionale e tij.  Xhaka është një trim që se ka shoqin dhe këtë e ka treguar edhe me 14 tetor të vitit 2014 në Beograd, kur i fundit lëshoi fushën dhe ishte në gjendje të rrihet me mbi 32 mijë shovenistë serb që ishin në stadium, duke e mbrojtur flamurin kombëtar. Mos e harroni trimërinë e Xhakës për flamurin kombëtar.

Nëse ai vendos të luajë për Shqipërinë,  respektojeni të drejtën e tij. Xherdan Shaqirin, mos e harroni, se kur luante me Bayern Munihun në vitin 2013 fitoi Champions leasguen, dhe e kapi flamurin e Kosovës e vrapoi rreth e për rreth stadiumit Wembey dhe tregoi se nga cili shtet vjen. Serbia kërkonte dënimin e tij në UEFA, por nuk i ndezi! Kemi Valon Behramin, kemi Granit Xhakën, ky i fundit futbollisti më i shtrenjtë shqiptar.  Këta djem kudo që shkuan treguan prejardhjen e tyre. Shaqiri, Xhaka, Behrami e Shani Tarashaj, le të zgjedhën nga të duan. Nëse vijnë për Kosovën, ju lumtë, nëse luajnë për Zvicrën ju lumtë!

Mos harroni se Zvicrën e kemi mik dhe kur më së vështiri i patëm punët na i hapi dyert dhe sot kemi me qindra mijëra shqiptar në shtetin zviceran. Shaqiri, Xhaka, Behrami, Tarashaj, Xhemaili e Mehmedi, nuk kanë shkuar me të njohshëm apo që ia patën hatrin, por që e merituan të jenë pjesë e kombëtares së Zvicrës dhe që besa na lartësuan shumë. Sepse një periudhë të gjatë Zvicra shkruan vazhdimisht për djemtë e Kosovës.  Të kemi një Shqipëri e Kosovë të fortë, duhet të gjithë të mburremi. Kur fiton Shqipëria feston Kosova, kur fiton Kosova feston Shqipëria, jemi të një gjaku!

S’ka fjalë tradhtarë, se të luash për Shqipërinë është krenari, të luash për Kosovën është krenari, të luash për Zvicrën është krenari. Çfarë të keqe ka këtu? Kjo është tradhti? Shqipëria është e jona, Kosova është e jona, Zvicrën e kemi mike! Të kemi kujdes nga etiketimet, se ky është tradhtari apo ai. Si në Kosovë si në Shqipëri, të kemi të gjithë kujdes dhe mos t’i ngarkojmë apo fusim djemtë tanë në presion, se ata janë pasuri e jona dhe vlejnë me miliona e miliona.

Fundi i muajit gusht vjen shpejt, dhe gjithçka shihet. Kush vjen për Kosovën mirë se vjen, kush shkon të Shqipëria mirë se shkon, kush vendos të luajë për Zvicrën mirë se luan. Kjo është një zgjidhje e tyre profesionale.  Tradhti është të luash për Serbinë, jo për Kosovën, Shqipërinë e Zvicrën. Deri dje dolëm rrugëve e kremtuam kualifikimin e Shqipërisë në Euro 2016. Ishim pranë televizioneve e që besa edhe në stadiumet e Francës, këndonim o sa mirë me qenë kuqezi. Çfarë na duhet tani inati mes nesh, pse ai shkon në Shqipëri e ky në Kosovë.

Tash jemi më të fuqishëm se kurrë, kemi dy kombëtare Shqiptare dhe madje edhe një Zvicër të dominuar me shqiptarë. Apo ndiheni më mirë se kurrë, që besa po. Nuk kemi më në përbërje: as Millosheviqa, as Zdravkoviqa, as Zhivkoviqa, as Stojanoviqa, dhe nuk mundën serbët të na komandojnë, por jemi kryesisht ne shqiptarët që po udhëheqim sportin e shtetin, e tërë bota po na lavdëron për sjellje shembullore si sportistë.  Serbinë e kemi armike, Rusinë e kemi armike, sllavët i kemi armiq dhe e shihni sa inat kanë tash kur Majlinda Kelmendi është kampione olimpike në xhudo.

Do të ishte keq që dikujt kurrë në jetë si ka hëngër bytha për kombin shqiptar, e sot shtire si një patriot me bateri. Patriotizëm nuk është ta fyesh Shqipërinë, ta fyesh Kosovën, se jemi një komb e një gjak. Patriotizëm është të punosh për kombin tënd, për Shqipërinë e Kosovën dhe t’i kemi dy kombëtare të forta. Jemi në pozicionin më të fortë: Dy kombëtare në kualifikimet për Kampionatin Botëror.

Lëreni djemtë rehat të zgjidheni për kë duan. Lëreni rehat edhe përzgjedhësin Albert Bunjaki, sepse ai e di më së miri se si e ka situatën. Mençuri është të ndërtosh dy kombëtare të fuqishme, e gërditshme është t’i thuash dikujt tradhtar pse luan për Kosovë ose për Shqipëri, sepse jemi një komb e një gjak./Bota sot

SHPËRNDAJE