Fotografia e personit, i cili dyshohet të ketë kryer sulmin terrorist në Zelandë të ReSurrati i kriminelit i cili sot beri nje akt terrorist në Zelandë të Re duke vrare 49 muslimane ne xhami?!

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka thënë se 49 persona kanë vdekur dhe 20 të tjerë janë plagosur rëndë, si pasojë e dy sulmeve terroriste në dy xhami në qytetin, Kristçërç.

Ajo e ka përshkruar këtë ngjarje si sulm terrorist dhe një nga “ditët më të rënda” për këtë vend.

Policia ka konfirmuar se një burrë është akuzuar për vrasje dhe do të paraqitet para gjykatës mëngjesin e së shtunës.

Autoritetet kanë ndaluar edhe dy burra të tjerë dhe një grua, afër zonës ku janë konfiskuar armët e zjarrit, ka thënë komisionari policor, Mike Bush.

Dyzet e nëntë të vdekur. Kjo është shënimi paraprak i sulmeve ndaj dy xhamive në Zelandën e Re në qytetin e Christchurch, sipas autoriteteve të Zelandës së Re.

 

Sulmet u zhvilluan gjatë lutjeve të së xhmasë

“E djathta ekstreme e terroriste dhe e dhunshme”

Policia, e cila më parë kishte njoftuar se kishin vendosur oficerë të armatosur në disa pjesë të qytetit, tha se kishin arrestuar katër të dyshuar dhe kishin neutralizuar pajisjet shpërthyese në disa automjete.

Sulmuesi u identifikua si një terrorist i krahut të djathtë australian, tha kryeministri australian Scott Morrison.

Xhiruesi i dyshuar filmonte sulmin
Në një video 17-minutëshe të transmetuar drejtpërdrejt në Facebook, dhe shpejt u largua nga platforma, revole filmoi zjarrin e hapjes ndaj besimtarëve të të dy xhamive.

Kryeministri i Zelandës së Re Jacnda Ardern tha të premten se vendi i saj po përjetonte një nga “ditët e saj më të errëta” pas “të shtënave” të paprecedentë.

Në këtë ditë të lutjes për myslimanët, policia i kërkon besimtarët të shmangin xhamitë “kudo në Zelandën e Re”. Media lokale raportoi se deri në gjashtë vetë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën. Një rrethues i madh në këtë qytet të Ishujve të Jugut u rrethua nga policia.

Dëshmitarët u tha medias lokale se një njeri i maskuar me një pushkë automatike qëllonte rastësisht brenda xhamisë së Al Noorit në Christchurch qendrore.

Në kohën e xhirimeve, xhamia ishte e mbushur me adhurues, duke përfshirë anëtarët e ekipit kombëtar të kriketit të Bangladeshit. Këto dolën të padëmtuara. Një dëshmitar tha në faqen e internetit të lajmeve Stuff.co.nz se ai po lutej atje kur dëgjoi të shtëna. Ndërsa vrapoi, pa gruan e tij të vdekur para ndërtesës fetare. Një burrë tjetër tha se pa fëmijë që u qëlluan. “Unë kisha trupa të gjithë mbi mua”. Një dëshmitar i tha Radios Zelanda e Re se ai dëgjoi të shtëna armësh dhe pa katër njerëz të shtrirë në tokë, “me gjak kudo”

Për njërin prej tyre thuhet se mund të mos jetë përfshirë në incident, kurse për dy të tjerët hetimet janë ende duke vazhduar.

Një pjesë e sulmit është transmetuar direkt në rrjete sociale, në profilin e njërit nga sulmuesit. Në video, të cilën Radio Evropa e Lirë nuk do ta transmetojë, dëgjohen tinguj të një kënge serbe, e cila madhëron ‘kasapin e Bosnjës’, të dënuarin për krime lufte Radovan Karaxhiq.

SHPËRNDAJE