Sot, ne qytetin Zviceran te Bazelit eshte organizuar nje marsh apo ecje per te kujtuar djaloshin e vogel 7 vjecare i cili dje u therr per vdekje nga ana e nje te moshuara, pikerishte ne kete qytet te Zvicres.

Të shtunën, në orën 14, do të organizohet një marsh solidariteti në qytet. “Mblidhemi dhe startojmë nga Schutzenmattpark dhe do të ecim deri tek vendi i krimit në St. Galler Ring, dhe në fund në Gotthelferplatz mund t’i themi lamtumirë”, thuhet në eventin e krijuar në Facebook

Ne adresen e “Presheva Jone” ka arritur nje mesazh nga Valdete Jashari, e cila ka bere thirrje te gjithe te pranishmeve qe te kene kujdes ne kete marsh, pasi qe mund te jene te rrezikuar nga rracistet, te cilet sipas saj jane te shumte.

 

Ja cfare ka shkruar Jashari.

Bashkatdhetart e mi që dot mblidheni sod në hecjen që u organizua për engjullin që na la shum herët, Iliasin, fatkeqsisht, un dhe familja ime, nuk mundem t’jem prezent për ta ndar dhimbjen me ju por ju që dot jeni aty, tkeni kujdes t’madhe në ato momente dhe mos harroni që Racistat, që jan të shumt, munden të shfrytzojn kët mbledhje për t’bër dëm ose terrorizem! Edi që jan forcat policore prezent por ata nuk munden ta mbrojn secilin prej jush. Për at ësht me rendsi t’mos ta harroni kët dhe t’keni shum kujdes!

SHPËRNDAJE