okbbNew York/OKB, 25 gusht -Ashtu siq kemi paralajmeruar sot ne oret e pasdites KS i OKB debaton per Kosoven. Ne epiqender dialogu Kosove-Serbi dhe demarkacioni. Lidhur me dialogun shefi i OKB se fton palet te vazhdohetme kete proces i cili eshte ne interes te dy paleve. Mesohet se Serbia ne sesonin e neserm te KS te OKB se per Kosoven  do te perfaqesohet nga shefi i saj i diplomacise Ivica Dacic, kurse nga Prishtina ende nuk dihet se kush do ta perfaqesoj Kosoven, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jone”

 

Raporti i fundit i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Ban Ki-moon për  Kosovën prej 29 faqeve tekst mbi punën e Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK) dhe zhvillimet në Kosovë, që mbulon periudhën nga 16 prill deri më 15 korrik të këtij viti) të siguruar nga agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” ka shprehur shqetësimin për ngecjen e integrimeve  në Kosovë, krizën insitucionale, sidomos paralizmit te punes ne Kuvendin  e Kosovës per shkak mosmarrëveshjeve te opozites dhe pozites kosovare per demarkacionin.

Ban Ki-moon fton Prishtinën dhe Beogradin te  vazhdojë dialogun

Sipas tij “tensionet vazhdojne ne Kosovë dhe beson se e nevojshme komunikimin dhe dialogun funksional dhe të besueshëm në mes të qeverisë dhe partive opozitare e në Prishtinë.”

Ne vazhdim të ketij raporti te posapublikuar të njeriut numer nje te OKB-së, Ban Ki-moon  fton palen serbe ne Beograd dhe ate kosovare ne  Prishtinë për të vazhduar dialogun për normalizimin e marrëdhënieve, drejt nje kompromisi për t’i dhene fund te këtij procesi e dote jete ne favor te paqes dhe stabilitetit ne rajon.

“Beogradi dhe Prishtina vazhdojnë të fajësojnë njëri-tjetrin për mungesën e përparimit. Derisa Prishtina akuzon Beogradin se po bllokon zbatimin e marrëveshjeve për energjinë, telekomunikacionin dhe hapjen e urës në Mitrovicë, po ashtu Beogradi akzon Prishtinen apo gjen aresyera per  vonesa në zbatimin e marrëveshjes për shkak Asociacionit të Komunave Serbe (AKS)” ka shtuar Ban Ki-moon ne raportin e tij.

Ne vazhdim ai ka perkujtuar se Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë Federica Mogherini në maj në Kuvendin e Kosovës bëri thirrje “për krijimin e AKS, dhe se me këtë rast ka thënë se kjo do të forcojë dhe pasurojë Kosovën, qe nuk do të përbënte një qeveri paralele brenda Kosovës.”

 

Ban ne raportin  etij ka bere fjale edhe per drejtesine kosovare., duke perendur ketu edhe korrupsionit dhe krimit të organizuar,.Ai thekson se është thelbësore që Zyra e Prokurorit Special dhe Dhoma e Posaçme që të bëhet operacional sa më shpejt të jetë e mundur.  Raporti Federica Mogherini mbi aktivitetet e EULEX-it në të njëjtën periudhë tre-mujore, e cila është e lidhur shtetet Ban raportojnë se miratuar një numër të vendimeve në rastet që përfshijnë krimet e luftës, krimin e organizuar, korrupsionin dhe krime të tjera të rënda.

Sa i përket veriut të Kosovës, situata është vlerësuar si përgjithësisht e qetë, me vetëm disa incidente..Për sa i përket sigurisë, periudha tre-mujore e mbuluar nga raporti vë në dukje se vëzhguara incidentet 86 kundër pjestarëve të komuniteteve pakicë, ku shumica e viktimave janë serbët e Kosovës.

 

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së thekson se kthimi i sigurt dhe i qëndrueshëm i refugjatëve dhe personave të zhvendosur brenda vendit duhet të kthehet në fokus të liderëve të të gjitha palëve dhe se të drejtat e atyre që dëshirojnë të kthehen në shtëpitë e tyre.

Ban raporti përmendi ekstremizmit të dhunshëm, të cilën ai tha i shqetësuar në Kosovë dhe më gjerë të Ballkanit Perëndimor dhe nivelet e globale,

Për sa i përket migrimit përmes rajonit në drejtim të BE-së, tregon nevojën për një angazhim konstruktiv.

“OKB, duke përfshirë misionin e UNMIK-un, do të vazhdojë të mbështesë përpjekjet për të siguruar kushtet për një jetë paqësore dhe normale për të gjithë banorët e Kosovës dhe avancojnë stabilitetit rajonal të Ballkanit Perëndimor”, ka thënë Ban.

Sipas agjencise se lajmeve “Presheva  Jonë” , seanca e radhes per Kosoven ne Këshillit të Sigurimit të OKB-së ku do të diskutohet raporti shefit te OKB-së do të mbahet sot (25 gusht) ne oret e pasdites

SHPËRNDAJE