Preshevë, 17 dhjetor -Lajme kyresore. Kosova, vdekja e Astrit Deharit ne burg, vetëvrasje apo vrasje politike (A la Une: Kosovo, mort d’Astrit Dehari: suicide ou meurtre politique“) eshte ky titulli i Radio France International-RFI e cila edhe sot flet per vdekjen misterioze ne studentit shembullor  dhe aktivistit të VV, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

“Kjo vdekje edhe mund të shpërthejë në Kosovë”; “Vdekja e Astrit qe po dridh Kosovën” (“Ce mort de trop qui pourrait faire exploser le Kosovo”; “La mort d’Astrit sème le trouble au Kosovo”) jane keta vtem disa tituj te shtypit botër t ecilat vaszhdojne t eshkrujaner per vdekjen e Astritit.

 

Hashim Thaci i dergon telegarm ngushllimi ne studenti qe i tha dje “terrorist” 

Në një Kosovë që gjithnjë e më shumë duket si një bombë me sahat, vdekja misterioze e një aktivisti të ri të opozitës në qelinë e tij, ka shtuar zemërimin kundër qeverisë dhe presidentit Hashim Thaçi cka eshet elektrizuar siotuata ne rajon, ka shkruar sot RFI

Kjo është një sfidë e re për institucionet e brishta të Kosovës. November 5, Astrit Dehari student i mjekësisë dhe aktivist i Vetëvendosjes, u gjet i vdekur në qelinë e tij në burgun e Prizrenit. Ndërsa autoritetet shumohen deklarata kontradiktore, gjendjen keqe studim dhe opinioni publik është i indinjuar.

Nga Fahri Musliu Dehari, një viktimë e shtetit te  Hashim Thacit? Vetëvendosje dhe partitë e tjera të opozitës akuzojne parrshtur  drejtpërdrejt autoritetet e Kosovës për të qenë përgjegjës për vdekjen e vdekjes së Astrit Dehari. Nga ana e tij, Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ne vend te mbrojtjes ka pohuar se  “të mos politizohet vdekjen tragjike për qëllime politike”, duke shtuar se autoritetet do të bëjnë gjithçka për të shpërthimit të së vërtetës. Pas vdekjes së të riut, mijëra nxënës, studentë dhe aktivistë nga shoqëria civile demonstruar në gjithë Kosovën, duke kërkuar drejhtsi dhe të vërtetën për shkaqet e vdekjes” dhe duke kekruar “përgjegjësinë e autoriteteve te cilert  epergatitn kete vdekje ne burg ne menyre direkte apo indirekte.

 

“Kosova po rrëshqet  gjithnjë e më shumë si një bombë e kurrdisur, pas  vdekjes misterioze të ”një aktivisti të ri të opozitës shqiptare në Kosovë, në qelinë e tij duke shkaktuar indinjatë  duke elektrizuar reagime të zjarrta kundër qeverisë dhe presidentit Hashim Thaçi” (..colère contre le gouvernement et le Président Hashim Thaçi)  ka shkruar fillimisht gazeta helvetike “Le Temps”.

“U mblodhën qindra shqiptarë në sheshin “Nënë Tereza”, rruga kryesore e Prishtinës. Është ky momenti i përkujtimit, sepse para ca ditësh ka vdekur një djalosh me emrin Astrit Dehari (26 vjeç) student i vitit të 6-të në Mjekësi dhe militant i lëvizjes opozitare shqiptare  “Vetëvendosje”, u gjetë  i vdekur më 5 nëntor në një qeli në burgun e Prizrenit. Që asaj dite, një valë zemërimi është përhapur sikur një llavë vullkani plot zjarr. “Drejtësi për Astritin”, “Drejtësi për Astritin” është ky refreni i brohoritjve të protestuesve, miqve dhe fanetarëve të familjes së  tij..” ka  shkruar shtypi boteror ne SHBA, Zvicer, Gjermani… transmeton “Presheva jonë”

SHPËRNDAJE