NEKADA JE SKADAR BIO SRPSKI GRAD, A SADA U NJEMU SLAVE PORAZ SRBIJE: U noći kada smo ispali sa Mundijala Albanci pravili OPŠTE VESELJE (VIDEO)

“Sikur ne Shkodër edhe në Serbi (Presheve deri ne Nish) u festua fitorja e Zvicres dhe Brazilit k

under Sebisë..” thone disa lexues nga Lugina per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju pergjigjur nje shkrimi të një gazete serbe me titull: “Dikur Shkodra ishte nje qytet serb, tash atry festohet kunder Serbisë” (“Nekada je Skadar bio Srpski grad, a sada njemu slave poraz Srbije“). Me keta tituj ne mediat e Boegadit, duket se serbet ende shofin endrra me sy qele për “Serbine Madhe” jo vetem deri ne Kosovë por edhe ne Shkodër?!

 

Serbët i duan femrat e Shkodres, por jo edhe festat e Shkodres kunder Serbisë?!

Eshte intersant te theksohet se ne “Boterorin Russia – 2018” ne ndeshjen mes Zvcres dhe Serbisë Kaliningrad ne mesin e 35 mije telespektatoreve ishin edhe mbi 300 shqiptare nga Ballkani (kryesisht tifoze shqiptare nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia e Presheva qe jetojne ne Zvicër deh vdet tewjra perendimore) edhe pse aty nuk luante as Shqiperia e as Kosova, por kembet e shqiptareve te cilet edhe e larguan Serbine nga Botërori i sivjem.

Eshte drejt e githkujt, sikur edhe e tifozeve, te festoje e te anoje kah te duan, siq festuan shiptaret ne Shkoder fitoren e Zvcres dhe Brazilit kunder Serbisë cka nuk degjuan hyerja as parula raciste siq u degjuan nga serbet ne Stuttgart dhe vendet tjear te Evropër brohoritjet antishqiptare qe ishin degjuar vetem ne kohen e Milosevicit si: Vraj e prej, qe shqiptar t’mos ekzistojnë..”  (Ubij, ubij,  zakolji, da siptar ne postoji), njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Sikur t’mos ishin krimet e maskarat serbe kunder shqiptareve ne Ballkan, sigurisht Serbia do te kishte edhe tete milionë “miqe” shqiptare qe do te ishin pro Serbise, ndoshta edhe do te luanin per Serbinë, do te thoshte ndokush.

Madje eshte inetrsant se serbet i duan femrat e Shkodres, por jo edhe festat e tyre kunder Serbisë? Apo ndoshta nuk do t’i duanin as ato sikur Serbia t’mos humbte per cdo vjet nga 40.000 serbë?

Para ndeshjes mes Zvcrs dhe Srbisë, mediat serbe rrahen gjoks se ne jemi te forte meqe jemi 200 milion serbe e rus. Por, për cudi Serbise nuk i benë pune edhe pse qenkan 200 milionë serbe e rusë (nese janë)  siq shkruajten dite me pare gazetat e Beogradit. Kjo po del se 8 këmbët e katër lojtareve shqiptare ne ekipin zviceran, jane më të vlefshme, me te forta, se sa 200 milionë kokat e serbeve dhe rusëve?!

 

SHPËRNDAJE