Résultat de recherche d'images pour "Novak Djokovic shqiptar"Ylli serb i tenisit Novak Gjokoviç (në mes) krah per krah me kroate. Ai në mes me disa lojtarë kroatë para ndeshjes.

 

Serbet nuk zgjedhin, e shajne edhe vetin. Gjokovicin i shajne nënën! (Srbin psuje majku Novak Đoković i sve po spisku)

Serbet nuk shajne fyejen vetem shiptaret por edhe  serbet, nese Ylli i tenisit  Novak Gjokoviç eshte serbe. Ata kane fyer keq Gjiokovicin pre ishte tifoz i Kroacise?! Dite me pare tifozet shan e keq edhe shqiptarin nga Kosova, futbollistin zviceran Granit Xhaken pse me kembet e tija eliminuan Serbine nga boterori i cili me pas festoi me shqiponje,  shkruan agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”.

Serbet nuk zgjedhin, fyjene cka te gjejne perpara, ata shajne edhe veten. Ata e hyjene keqe Gjokovicin pre ishte tifoz i kroateve alias ilireve?!   (“Srbi ne biraju, psuju pčak se i sebe. Srbin psuje majku Novak Đoković i sve po spisku..“), ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Per fyerjet serbe ndaj Novak Gjokoviçit kenë shkruar edhe mediat boterore, duke treguar te preferuarin e tij në mesin e katër vendeve të fundit që konkurrojnë në Kupën e Botës. Një zgjedhje që ka provokuar dhe zemeruar serbet ka shkaktuar reagime të medha në Serbi.

Një anëtar i partisë qeverisëse të qendrës së djathtë në Serbi konsideron bashkatdhetarët e tij që e mbështesin Kroacinë në Kupën e Botës si “idiotë”, si ylli i tenisit Novak Djokoviç.

“Vetëm idiotë mund ta mbështesin Kroacinë. Novak ju nuk keni turp? “, U shpreh Vladimir Gjukanoviç, i zgjedhur president i presidentit të Partisë për përparimin e Serbisë (SNS), Aleksandar Vuçiç.

“Unë e mbështes Kroacinë (…) E di se kush do të doja të ngris trofeun”, tha Wimbledon Djokoviç serb, cituar në shtypin e vendit të tij. Disa javë para se të Kupës së Botës, Novak Djokovic ka postuar në Instagram e tij përbëjnë një foto me lojtarët kroatë, duke përfshirë Luka Modric dhe Ivan Rakitic.

E pabesueshme: Zbulohet që Novak Djokovic është me prejardhje shqiptare?

Sipas historianeve dinastia serbe, Karagjorgjeviq dhe familja e tenistit Novak Gjokoviq janë me prejardhje shqiptare. Pamvaresisht se serbet Novak Gjokoviqi është i yni, péor dihet ai është Gjokaj, katolik shqiptar nga Tuzi dhe kur vëllai i tij edhe më tej quhet Dragan Gokja. Vec kesja sikur verte te ishte serbe, sigurisht as serbet nuk do ta fyenin Novak Gjokoviqin?! Pra dicka ketu nuk shkon?!

Per fund, cka mund te thuhet, pos asaj se keto fyerje te serbeve ndaj Gjokovicit apo Xhakës  s’eshte “provokacija” por ndoshtja një tradite me fyerje ku tregohet kuluture e një kombi

 

SHPËRNDAJE