SCHWARZENEGGER, “PRESHEVA JONË” DHE BUKUROSHET NGA MBARË BOTA NË PANAIRIN NDËRKOMBËTAR TË VETURAVE NË GJENEVË…

 

Presidentja e Konfederatës Helvetike znj.Evelyne Widmer -Schlumpf  me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, ka bërë inaugurimin e  pnairit të 82 Ndërkombëtare të veturave në Palexpo në Gjenevë i cili do të jetë i hapur deri më 18 mars.

 

 

Në foto: Aktori i njohur amerikan Schwarzenegger i shoqëruar nga drejtuesi i agjencisë informative kombëtare „Presheva Jonë“ dhe kolegë tjerë nga Roiters, ATS, AP, AFP etj..

 

Në mesin e mediave botërore edhe agjencia infomative “Presheva Jonë” në panairin ndërkombëtar.  Atmosferën dhe hapsirën e kishin ”ilustruar” edhe më shumë sharmi dhe bukuria e miss-eve, bukurosheve nga mbarë bota që kishte tubuar sot panairi ndërkombëtar i veturave, që shpesh ndodhte që të rinjtë ta “humbnin kontrollin” dhe nuk dinin  pse kishin ardhur në këtë ekspoze veturash në Gjenevë, për veturat apo Schwarzeneggerin…

 

Kushtrim MALIQI

/Nga i dërguari ynë special në Gjenevë /

Gjenevë, 8 mars

Një total prej 180 premiera botërore dhe europiane janë preznet sot  260 ekspozuesve për këtë edicion. Edhe më inetresat hapjen e panairit të sivjem të veturave në Gjenevë ka bërë edhe prania e aktroit të njour amerikan Ardnol Schwarzenegger i cili i dha një turne veturave luksoze të panairit, ku në mesin e  shumë përfaqësuevse të mediave botërore ishte prezent edhe agjencia infotmative “Presheva jonë”, gazetari saj  i ardhur enkas për ket evenement nga Presheva – Kushtrim Maliqi.

 

INAUGURIMIN E SALONIT NDËRKOMBËTAR TË VETURAVE NË GJENVË E BËRI PRESIDENTJA E ZVICRËS EVELINE WIDMER-SCHLUPF

 

Tridhjetë prodhuesit më të njohur botëror të veturave janë të pranishme në Gjenevë për të prezentuar  teknologjinë dhe modelet e fundit të veturave në një hapsirë prej  110.000 metra katrorë. Njëzet modele të  vetura janë efikase, hibride ose elektrike të gjithë janë paraqitur këtë vit në pavijon gjelbër. Emisioni çdo vit tërheq mbi 800,000 vizitorëve dhe do të konsolidojë vendin e saj midis salloneve kryesore të botës në industri. Drejtori gjeneral i sallonit, Rolf Studer ka thënë për ragjencinë informativa „Presheva Jonë“ se se kërkesa për hapësirë ekspozimi ka qenë shumë e madhe, sqë nuk mabhet mend dhe sijet presim rekond të nurmit të vizitorëve.

 

Për herë të parë këtë vit shfaqje ka zbuluar makinën e vitit 2012, përkatësisht Opel (Vauxhall) Ampera / Chevy. Ajo u propozua nga një juri prej 59 gazetarësh të automobilave të cilët zgjedhin makinën më të mirë në të paktën pesë vende evropiane dhe shiten shitshëm te pakten 5000 kopje.

 

GJENEVA E GATSHME TÎ PRES RRETH 800 MIJË VIZITORË

Më shumë se 800,000 vizitorët e prditshme do të zbuloni stilet e fundit dhe risitë e fundit në botën e makinave. Një total prej 140 premiera botërore dhe europiane janë njoftuar. Nisur katër vjet më parë, flamuri i gjelbër është duke u bërë gjithnjë e më e rëndësishme në të gjithë botimet.

Sa i përket cështje ssë sigurisë shefja  e policisë së Gjenevës znj.Monica Bonfanti i ka deklaruar agjencisë informative “Poresheva jonë” se gjitha masat janë ndërramur nga polcia dhe orhanet tona për të apsur këto ditë një siguri makimale gjatë ketij evenemnti intersant në metropolin diploamtik dhe turstik në Gjenevë,m ku kolnat eveturave në drejtim të “Palexpo”-s ku po mabhet panairi i vetura arrinë dhe në 6 kilometra.

 

Vitin e kaluar, 735’000 në dashuri me makinë kishte hyrë në portat e Palexpo. 2011 ishte shumë e mirë, pranoi Andre Hefti. Drejtori i Përgjithshëm i tregojnë shpresat për të nxjerrë një bilanc të ngjashme këtë vit, por tha se qëllimi i organizatorëve të ishte kurrë për të vendosur një rekord të vizitorëve.

 

Në terma ekonomikë, 2012 do të jetë një vit më i komplikuar dhe i vështirë për prodhuesit, parashikoi zoti Turrettini. Një klimë që ka bërë që ndoshta automakers mos humbasë në Gjenevë hap për të zënë në qendër të vëmendjes të medias dhe të tregojnë krijimet publike e tyre të fundit.

 

 

Motor Show në Gjenevë do të shërbejë për herë të parë një kornizë për përcaktimin e makinave të vitit 2012. Ky dallim, e themeluar nga shtatë revista, është dhënë për gati 50 vjet. Juria përbëhet nga 59 gazetarë të automobilave. Kandidatët shtator do të luftojnë për titullin.

 

Trego Motor në Gjenevë do të jetë i hapur gjatë ditëve të javës nga ora 10:00 deri në 20:00 dhe gjatë fundjavës nga ora 09:00 deri 19:00. Një zbritje 50% mbi çmimin e pranimit do të jepet për të vizitorëve nga pas 16:00. Flamuri gjelbër do të vazhdojë të jetë e hapur për atë një orë para se dyert hapur dhomen e ndjenjes.

 

Audi TT RS Plus në Gjenevë

 

Vetura sportive e popullarizuar e Audi-s, modeli TT RS, premierën e saj të re do ta përjetojë në panairin e veturave në Gjenevë në muajin mars, por në një version edhe më të fortë, që mban emrin TT RS Plus.

Në të vërtetë, bëhet fjalë për ‘barazimin’ e modelit evropian me atë amerikan, i cili tanin nën kapakun e motorit ka 360 kuaj fuqi. Në shitje do të dalë menjëherë pas këtij panairi, pra nga fundi i marsit.

Nën kapakun e motorit do të gjendet motori i njohur i Audi-s, ai 2.5 litërsh TFSI me 5 cilindra, i cili prodhon forcën e një motori V8 falë turbo mbushësve dhe teknologjisë së injektimit direkt të karburantit.

Në Audi thonë se përshpejtimin nga 0 në 100km/h e arrin për vetëm 4.4 sekonda me transmisionin me 7 shpejtësi S Tronic “Dual-Clutch”, respektivisht për 4.6 sekonda me transmisionin manual me 6 shpejtësi. Nuk ka dyshim se Audi TT RS Plus menjëherë do të bëhet një hit në mesin e blerësve, ndërsa për momentin nuk dihet ende çmimi i tij.

Ford Tourneo Custom Concept do ta bëjë debutimin global në panairin e veturave në Gjenevë në mars, duke sjellë një nivel të ri të energjisë dhe stilit në segmentin evropian të veturave personale.  Tourneo Custom Concept do të paraqesë një varg tiparesh të reja eksituese, të cilat i japin kësaj veture një pamje të fuqishme. Po ashtu, ky koncept përfshin edhe disa inovacione të mençura, duke përfshirë edhe ulëset me rregullim të shumëfishtë, sistemin e avancuar që aktivizohet me zë dhe i cili mundëson celularët dhe playerët muzikorë që lidhen me veturë si dhe teknologjinë e fundit të Ford-it, ECOnetic, që përfshin emetimin e ulët të CO2 dhe sistemet Auto-Start-Stop dhe Smart Regenerative Charging.

Ky model posedon motorin me naftë 2.2-litërsh Duratorq TDCi me tri versione, me 100, 125 dhe 155 kuaj fuqi.

SHPËRNDAJE