Preshevë, 26 mars  -Në Novosibirsk  te Moskës mijëra njerëz u mblodhën në qendër të qytetit me postera kunder bandaver kriminale, “shteti te mafias”, “Jo korrupsionit” dhe kunder presidenti kryeministrit rus Putin dhe rus Medvedev, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar mediave botërore.


Policia ruse ka arrestuar sot më shumë se 700 njerëz në Moskë gjatë demonstratave në qytet dhe në të gjithë Rusinë organizuar e korrupsionit të zyrtarëve të qeverisë. Ndaluar dhe Alexei Navalny.

Është e vështirë te llogarizte se sa ka te plagosur, por nen 100 nuk janë,. rapertohet se mbi 700 pruestues jane arrestuar nga plicia ruse. Më parë, policia ruse tha se rreth 500 persona të mbahen në paraburgim gjatë demonstratave, duke përfshirë kreun e opozitës Alexei Navalny.

Mbështetësit Navalny thonë se pritet që ai do të sillet nesër para gjykatës. Navalny u arrestua gjatë një proteste në qendër të Moskës, një gazetar i Reuters tha se kishte parë policinë duke u sjellë në rrugë Tverskaya dhe e vendosi atë në furgonin e policisë.

 

SHPËRNDAJE