Karriera e saj si modele ka ardhur duke njohur vetëm momente gjithnjë e më të mira në vitet e fundit. Mundimi dhe angazhimi është shpërblyer goxha mirë pasi Rosie Huntington Whiteley është klasifikuar si ndër femrat modele më të pasura nën moshën 30 vjeçare. 25 vjeçarja e cila ka luajtur në film në Los Anxhelos dhe ka shërbyer si imazh i “Victoria Secret” në vitin 2006, më pas u përzgjodh nga Christopher Bailey për të zëvendësuar Agyness Deyn në fushatën për Burberry.

SHPËRNDAJE