Pothuajse në të njëjtin moment që Presidenti Joe Biden e shpalli atë “kasap”, raketat e Vladimir Putin filluan të binin në Lviv, Ukrainë.

Goditjet në një depo karburanti shqetësuan atë që kishte qenë relativisht e qetë në qytetin qendror perëndimor që kishte parë relativisht pak nga lufta që ka përfshirë gjithë kombin ukrainas, shkruan CNN.

Objektivi vështirë se dukej i rastësishëm. Biden ishte 250 milje larg, duke vizituar refugjatët ukrainas në të ftohtin e ashpër në stadiumin kombëtar të Polonisë. Ai dëgjoi lutjet nga nënat e reja për burrat – bashkëshortët, baballarët, vëllezërit – që kishin lënë pas.

“Ne nënat ukrainase jemi gati ta mbysim (Putinin) me duart tona”, tha një grua, djali i së cilës qëndroi për të luftuar. Një vajze të vogël të veshur me një pallto rozë dhe bisht, Biden i tha asaj se donte ta merrte në shtëpi.

Kur u kthye në hotelin e tij, ndihmësit e informuan Bidenin për grevat në Lviv. Disa orë më vonë, i shtyrë nga dhimbja dhe zemërimi, Biden hyri në oborrin e një kështjelle të vjetër polake për të deklaruar se Presidenti rus “nuk mund të qëndrojë në pushtet”.

Fjalët e fundit që Biden do të thoshte në minutat e fundit të qëndrimit të tij në Evropë përfunduan të ishin më të rëndësishmet, duke bërë jehonë gjerësisht ndërsa “Air Force One” me presidentin u nisën për në Washington. Fjalët që tha Biden, befasuan ndihmësit e tij, shumë prej të cilëve kaluan orë të tëra duke përmirësuar tekstin e një fjalimi të parë nga Shtëpia e Bardhë si një moment domethënës për presidencën e Biden. Rreshti që tha Biden nuk ishte në atë që kishin shkruar stafi i tij.

Të mbledhur në prapaskenë në kështjellë, zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë lëshuan me nxitim një sqarim – për të thënë se Biden nuk po bënte thirrje për ndryshim regjimi. Por jo përpara se Kremlini të lëshonte përgjigjen, duke thënë se sundimtari i Rusisë “nuk duhet të vendoset nga Biden”.

Rivaliteti Biden-Putin më intensiv se kurrë, akuza e pashkruar e

Seria e ngjarjeve që u shpalosën pasditen e së shtunës vendosi në lehtësim të mprehtë atmosferën shumë të paqëndrueshme që përshkon Evropën ndërsa pushtimi rus i Ukrainës hyn në muajin e tij të dytë. Një shfaqje e agresionit nga Putini në territoret kufitare të Ukrainës u pasua nga një sugjerim i gabuar, por i dorëzuar me forcë nga Biden që rusët të gjenin një lider tjetër.

Pikëpamja e Biden për Putinin ishte bërë gjithnjë e më e errët gjatë muajit të kaluar, sipas zyrtarëve, dhe gjuha e tij është mprehur në përshkrimin e një “bandit të pastër”, “diktatorit vrasës”, “kriminelit të luftës” dhe, pasi vizitoi refugjatët në stadium, një “kasap”.

Ndihmësit e tij kanë thënë se Biden ka shpresuar të shmangë Luftën e Ftohtë, dinamikën e Ëashingtonit kundër Moskës që ai beson se dëshiron Putini. Në vend të kësaj, ai u largua nga Evropa në kundërshtimin më të drejtpërdrejt me liderin rus se kurrë.

Nëse ky ishte qëllimi i tij dukej e paqartë. Sqarimi i lëshuar nga Shtëpia e Bardhë ishte të paktën hera e tretë në udhëtimin e Bidenit, një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë u ndje i detyruar të pastronte vërejtjet e bëra nga Presidenti që dukeshin, më vete, befasuese.

Ndërsa përshëndeti heroizmin e ukrainasve, Biden u tha trupave amerikane “do ta shihni kur të jeni atje” – edhe pse ai është zotuar se forcat amerikane nuk do të hyjnë drejtpërdrejt në konflikt. Më pas, një zëdhënës tha se asgjë nuk kishte ndryshuar: “Presidenti ka qenë i qartë se nuk do të dërgojmë trupa amerikane në Ukrainë.”

Dhe pasi Biden tha se do t’i përgjigjej “në natyrë” përdorimit të armëve kimike nga Rusia në Ukrainë, këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan i siguroi gazetarët se Shtetet e Bashkuara “nuk kanë ndërmend të përdorin periudhën e armëve kimike, në asnjë rrethanë”.

Biden ka një model të mirë-vendosur për të folur jashtë kontrollit, edhe pse ndoshta kurrë me aksione kaq të larta. Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë se para fjalimit të Bidenit, Presidenti kishte punuar me ngulm në prapaskenë për të forcuar bashkëpunimin midis homologëve të tij.

“Ai fle shumë më pak në këto lloj udhëtimesh sesa ndoshta udhëtimet e tjera”- tha Sullivan të premten.

Biden kthehet në Washington me disa fitore për t’u shpallur në shtëpi

Pas një muaji që kur Rusia pushtoi Ukrainën, vizita e menjëhershme e Bidenit në Evropë ishte menduar si një shfaqje e vendosmërisë amerikane pasi kontinenti përballet me konfliktin e tij më të keq që nga Lufta e Dytë Botërore. Ndihmësit thanë se pas muajsh telefonatash dhe video-konferencash, Biden donte të vinte këtu për të takuar udhëheqësit ballë për ballë në një moment kritik të luftës.

Koha e samiteve ishte e papritur, duke lënë disa zyrtarë evropianë të dyshimtë se ndonjë gjë mund të vijë nga bisedimet pa kohën e zakonshme për t’u përgatitur. Disa zyrtarë perëndimorë shqetësoheshin se këmbëngulja e Bidenit për një takim personal ishte një përpjekje për të detyruar vendime për disa nga pikat e mbetura penguese.

Të tjerë shqetësoheshin se në vend të forcimit të unitetit mes aleatëve – për të cilin zyrtarët thonë se ka ardhur si një tronditje për Putinin – vizita do të ekspozonte të çarat që ekzistojnë ende.

Megjithatë, ata filluan të punojnë duke u angazhuar me homologët e tyre amerikanë për të rregulluar të ashtuquajturat “të dorëzueshme” – ato artikuj që udhëheqësit mund t’i shpallin më pas për t’u treguar zonave të ndryshme të tyre se janë në gjendje t’i bëjnë gjërat.

Edhe ndërsa Biden po fluturonte për në Evropë të mërkurën, bisedimet vazhduan. Në bordin e “Air Force One”, ekspertë të ndryshëm të politikave të Presidentit hynë dhe dilnin nga kabina e tij në hundë të aeroplanit, duke e përditësuar atë për përparimin drejt një morie artikujsh që ai shpresonte të arrinte.

Siç rezulton, vizita e Biden në Bruksel solli përparime, duke përfshirë shpalljen e një task force të përbashkët me Evropën për ta hequr atë nga varësia e saj nga nafta dhe gazi rus. Megjithatë më pas, edhe Biden pranoi se mbledhja e jashtëzakonshme e minutës së fundit nuk kishte gjasa të bënte që Rusia të lehtësonte masakrën e saj në Ukrainë, të paktën në afatin e afërt.

“Përgjigjja është jo,” tha Biden kur u pyet drejtpërdrejt nëse çdo gjë që ndodhi në Bruksel do të bënte që Putini të ndryshonte kursin. Në vend të kësaj, ai tha se “gjëja më e rëndësishme është që ne të qëndrojmë të bashkuar” për muajt e ardhshëm, gjë që ai tha se përfundimisht do të gërryejë aftësinë dhe vullnetin e Putinit për të vazhduar.

“Ne duhet të demonstrojmë – arsyen që kërkova për takimin – ne duhet të qëndrojmë plotësisht, plotësisht, tërësisht të bashkuar,” tha ai.

Presidenti forcon Perëndimin për një betejë të gjatë

Ishte shenja më e qartë ende se 30 ditë pas luftës së Rusisë, Biden dhe ekipi i tij nuk besojnë se konflikti i përgjakshëm në Ukrainë po i afrohet fundit.

“Kjo betejë nuk do të fitohet në ditë apo muaj,” tha Biden gjatë fjalimit të tij të shtunën pasdite. “Ne duhet të forcojmë veten për një luftë të gjatë përpara.”

Edhe pretendimi i Rusisë të shtunën për të ngushtuar objektivat e saj ushtarakë u prit privatisht me skepticizëm nga zyrtarët amerikanë, të cilët thanë se në vend të kësaj do të shikonin se çfarë bën Putini me forcat e tij në vend përpara se të bënin një vlerësim. Një nga qëllimet e Bidenit në vizitën e Evropës ishte të injektonte një dimension njerëzor në vendimmarrjen e tij duke u takuar me refugjatët dhe ata që i ndihmonin ata, së bashku me ushtarët amerikanë që ai kishte vendosur përgjatë skajit lindor të NATO-s për të vepruar si një pengesë për Putinin.

Biden tha se kishte shpresuar të shihte më shumë, duke dëshiruar të vizitonte vetë Ukrainën për të dëshmuar për vuajtjet e saj. Si senator dhe nënpresident, Biden ishte një vizitor i rregullt në zonat e luftës amerikane, një fakt që ai e përmendi kur takoi trupat e pozicionuara rreth 60 milje nga kufiri me Ukrainën.

“Kam hyrë dhe dalë nga Iraku dhe Afganistani rreth 40 herë,” kujton ai.

Megjithatë, kalimi mbi kufirin në Ukrainë nuk u konsiderua kurrë seriozisht nga ndihmësit e Biden. Ndryshe nga një ndalesë në Irak apo Afganistan, ku bazat dhe personeli amerikan mund të ndihmojnë në sigurimin e hapësirës ajrore, Ukraina nuk është një zonë lufte amerikane – një fakt që u shfaq gjatë udhëtimit të Biden në mënyra si logjistike dhe filozofike, ndërsa ai punoi për të përcaktuar fazën tjetër të konfliktin.

Për ukrainasit që shikonin nga kryeqyteti i tyre, Kievi, samitet e kësaj jave rezultuan jashtëzakonisht zhgënjyese. Udhëheqësit e NATO-s mbeten ashpër kundër thirrjeve për një zonë ndalim-fluturimi nga presidenti Volodymyr Zelensky, i cili as nuk u mërzit të pyeste përsëri gjatë komenteve virtuale në samitin e NATO-s të mërkurën. Në vend të kësaj, ai thjesht theksoi se nuk kishte marrë kurrë një përgjigje të qartë për kërkesën e tij.

“Ne jemi shumë të zhgënjyer, sinqerisht. Ne presim më shumë guxim. Priten disa vendime të guximshme. Aleanca ka marrë vendime sikur nuk ka luftë,” tha Andriy Yermak, kreu i Zyrës së Presidentit të Ukrainës, në një intervistë të drejtpërdrejtë me Këshillin Atlantik të premten.

Edhe premtimi i Bidenit të mërkurën për t’iu përgjigjur proporcionalisht nëse Putini përdor armë kimike në Ukrainë u konsiderua si ngushëllim i ftohtë nga disa zyrtarë ukrainas.

“Ajo që kemi dëgjuar është se është në rregull që ne të vdesim nga plumbat, në rregull që ne të vdesim nga raketat, në rregull që njerëzit e mi të vdesin nga uria në qytetet e pushtuara. Por nëse do të përdoren armë kimike, atëherë do të ketë një ndryshim. Mund të imagjinoni se kjo është jashtëzakonisht e dhimbshme, se kjo ishte jashtëzakonisht e bezdisshme,” tha Kira Rudik, një deputete ukrainase e Parlamentit, e intervistuar nga Hala Gorani i CNN.

“Nëse e gjithë bota ka kaq frikë nga Putini, pse Biden thotë se do të ndryshojmë mendje nëse ka një sulm kimik? A e kuptoni sa mizore tingëllon?” – pyeti Rudiku.

Të tjerët në rajon, të paktën ata që mbulohen nga aleanca e mbrojtjes kolektive të NATO-s, u ndjenë më të sigurt.

“Ne e dimë se çfarë përfaqëson imperializmi rus dhe e dimë se çfarë do të thotë të sulmohesh nga forcat e armatosura ruse, sepse gjyshërit dhe stërgjyshërit tanë e përjetuan këtë; edhe disa nga prindërit tanë e përjetuan këtë,” i tha Presidenti polak Andrzej Duda, Biden-it teksa u takuan të premten.

“Pra, faleminderit për praninë tuaj,” tha ai. “Dhe faleminderit, para së gjithash, për udhëheqjen tuaj të pabesueshme.”

SHPËRNDAJE