Reagim rreth artikullit te Prof. Dr. Enver Bytyçit, ne gazeten kombetare ” Bota Sot”, te dt. 23. 03.2019, te titulluar: “Djali i Baton Haxhiut ne lidhje te ngushta me Rusine, …!!!”

Thellesisht i prekur, gjegjesishte i tronditur, dhe i cytur e shtyre nga ky lajm, edhepse nuk e preferoj dhunen dhe stigmatizmin e sadizmin ndaje kujdoqofte, nga pesha e rende e gjakut te pafajshem te derdhur jo vetem te shqiptareve per liri, pavaresi e demokraci, gjate shekujve, dekadave dhe sot nga pansllavizmi e ekspanso-hegjemonizmi serb e rus ne gadishullin Ilirik (Ballkan), pameshirshem gjykoje:

1. Baton Haxhiun, birin e komunistit- udbash, Fazli Fazliu, per edukim dhe orjentim me vetedije te t’ birit te tij, Andi Haxhiut, drejte kolaboracionizmit me Ministrine e Mbrojtjes se Rusise, tanime te orjentuar ne armatosjen dhe ndihmen e hapur te ushtrise serbe kunder teritorreve dhe popullit shqiptar ne Serbi, Republiken e Kosoves, Shqiperi, Maqedonine Veriore dhe ne Mal te Zi.

2. Mr. Andi Haxhiut i kerkoj qe :

– urgjentishte te ndergjegjesohet dhe te braktise rrugen tradhetare te babait dhe gjyshit te tij, qe akuzohen se “kontribuan” ne cvilitjen, vrasjen, masakrimin e shqiptareve te pafajshem dhe ne okupimin e gllaborimin e territoreve dhe patundeshmerive te tyre, qe nga vitet 1840, 1878,…, perkatesishte 1968 e deri ne ditet e sotme aktuale!

3. Ekipit nxites, organizues e mbeshtetes ne krye me Hashim Thacin, Edvin Kristaq Ramen dhe kompanise se tyre, pa marre parasyshe se cilindo post politik e shtetror e kane perkohesishte ne Kosove e Shqiperi, iu beje thirrje: “jo vellazerore” – humane, qe urgjentishte te terhjeken nga cfaredo dialogu a negocimi me Serbine qe mund te cenoje kufijte, territorin a popullin e Republikes se Kosoves! E gjithe kjo, me qellim te parandalimit te tragjedive te metejme, te panevojeshme kombetare e nderkombetare ne Europen juglindore e me gjere!

4. Therras ndergjegjen e Burrshtetaseve dhe deputeteve te Shqiprise dhe Republikes se Kosoves qe: – te pendohen dhe kerkojne falje nga heronjet, deshmoret, te plagosurit dhe populli shqiptare, per faljen e territoreve tona autoktone fqinjeve tane ekspansioniste e gjakatare, sidomos pas 10 06. 1999!

5.Therras popullin shqiptar urgjentishte te braktise vellavrasjet, krimin, drogen, hajnite, kolaborizmin e konspiracionin me armiq korrupsionin, prostitucionin, haraqin, zaptimin, dhunimin, vecanarishte ne baza gjinore, racore, kombetare, fetare, te ngjyres, klases, profesionit, etj.

6. Shprehe falenderimin dhe mirnjohjen me te perzemert time, te familjes dhe shokeve te mije per te gjithe ata vellazur e motera, shoke, familjar, kombetare e nderkombetare, qe kontribuan me gjakun, djersen dhe guximin e mjetet e tyre, ne parandalimin e cfarosjes se shqiptarise nga territoret e tyre autoktone prej policise, ushtrise dhe paramilitarve soldatesk serb, gjate viteve 1998-1999!

7. Zoti na ruajte popullin Shqiptar (Kosovar, ne Maqedoni, Mal te Zi, Kosoven Lindore e Cameri) dhe miqet tane perendimor, ne krye me Sh B A-ne!

Zoti i ruaje te gjithe popujt dhe njerzit paqesor e dashamires te t’gjithe globit!

Me nderime te sinqerta,

Ph. D. Skender M. Hoti, prof.Image

SHPËRNDAJE