muamdealiCeliyyIshin vitet e  70-ta kur pak e hiq kishte ndokush televizor nder ne shqiptaret, besa as telefon. Po, dikush kishte televizor ama shume terralle. Ne Presheve keta mund t’i numeroje  ne gishterinj. Per te pasur ne ato kohe televizor nuk ishte edhe aq pune tak paret.. Por pak mentaliteti pak besa tek dikush dikush edhe paret. Televizion atebotë mbanin ato familje qe ne ato vite qe prinderit ishin n pune “derzhavës” apo qe ecnin pa “kapuq”. Ndersa shtresa tjeter që nuk kishin televizor ishin ato familje qe aresyetoheshin me fjalet  se “televizori po na prish fëmimjët” apo “nuk duam televizor se fëmijet po na asimilohen fëmijet tane shqiptare, dhe po na bëhen kryqali si shkiet”, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva jonë”

Thashin keshtu se ne ato kohe shqiptare te Kosovës Lindor, pra të Lugines se Presheves mendonin se krej shqiptar jane muslimanë dhe shume pak kush dinte se ka shpiptare edhe me kryq, sepse atekohe ishin te mbyllur kufijte (izoluar) me Shqiperine.

 

I kthemi telivzorit dhe Muhamed Alise. Kjo teme na ra ndermend tash me rastin e vdekjes se bokserit te njohur boteror, legjendës Muhamed Aili Klei. Atebote isha femije 10 a 12 vjecar, dhe i sot me kujtohet kur burrat c63796daed323e977e862eeca0c78cccmblidheshin tek axha, tek kusherinjt dmth te tek ndonje person ne mahallë te qytetit qe kishte televizor, për ta shikuar meqin e boksit te Muhammd Alise me armiqte e tij. Ate kohe, ne vitet e 70-80 ishte pune e madhe me pas televizor edhe ate bardhë e zi..

Vec neve, fëmijeve qe ishim  merakli, per qudi pse edhe burrat benin hygjym ishte cudi ne ato kohe dhe ishte shume e cuditshme pse bash n midis nates njerezit mblidheshi dhe qoheshin n midis nate  si “dhempira” ne oren  3 a 4 pas mesnate, me kshyr boks?!  Por me me vone, me kohen kuptuam pse edhe burrnimi me “kapuq” benin hygjym pas boksierit me emrin Muhamed Ali dhe pse n’midis nates, meqe ne Amerike eshte ora 21 nje mbremje. kurse tek ne ora 03:00 pas mesante.

 

muhammad-ali-2-697x480Dhe keto meqe nuk ishin te ralle, por shpesh, saqe nje dite u rroken nana dhe baba për punet  e televizorit dhe Muhamed Alise. Nana e cila kshte arësye “pse ju burrat p mblidheni n’komshi n’midis t’nates sikur trentë e  nuk po i leni femijet me kysh televizor. Boksi dhe televizori eshte për fëmijë..”  Kurse edhe baba kishte aresyet e veta,  pse nuk blente televizorin duke u pergjigjur se   ” ne shtepine time s’ hyn televizor e fëmijet e mi me  kshyr fillma cullak, kah shkërdhehen shkiet n midis nates. As feja e as kombi jone nuk na e lejon kete dhe pikë.  Nuk duam televizor se fëmijet po na asimilohen fëmijet tane shqiptare dhe po na bëhen kryqali si shkiet me kta mut televizora qe na bene hore, e po na i bejnë femijet pa perde, pa milete..”

 

 

Por, megithamuhammad-ali-bill-clinton-gettyimages-670093te, baba sikur gjithe burrat ishte ma i kthyeshëm dhe e blejti teelvizorin edhe ate për hater te fmiejve dhe  ketij  Muahmmed Alisë i cili atebote ishte bere muslmian per shkak  racizmit amerikan, sqi kishin shkruar mediat boterore, shkruan “Presheva jonë”

 

Ama, me kujtohet si sot, i thoshte nanes “ok televizorin po e blej ama, grue ke kujdes, mbama nen ktroll se po mi prish fëmijet, sepse  televizori eshte me kshyr ndonje lajm e jo me hap syte gjithe naten nepër fillma t’shkive..”.

Do shtuar se shumë familije shqiptare jo vetëm ne Presheve, por sigrusiht edhe ne Kosove  ne ket kohe, ne vitet 70-80  per hater te Muhamed Kleit kishin blere televizor.  Besone edhe ket fakt se shume shtepi shqiptare blene televizor, por disa prej tyre i kan mbajtur ne qelës, n dry.. ishin do here, dofare rafta special, cka ndoshta s kane pasur faj nese shikojme sot rinine tone te degjeneruar e mos te flasim per filmat dokumentar spanjoll qe trenuan jo vetem rinine, por edhe grate, fatkteqesisht…

 

 

SHPËRNDAJE