Preshevë  -“Në Krushevac të Serbisë sulmohet autobusi nga Kosova që po shkonte në Vjenë..” dolen serish potatalet kosovare me nje lajm  gati të ngjajshëm para nje jave (12 mars) kur po i njejti autobus i “Bicit- it ishte “sulumuar” cka ambasadorja e Thacit Vlora Citaku ne fillim para dreke nga Amerika e denoi “ashpër”, ku edhe portalet kosovare reagimin e saj e bëne “top news” me tituj bombastik si : Autobusi i Kosovës sulmohet në Serbi, reagon ashpër Vlora Çitaku, kurse pas  dreke Citaku e demantoi, duke ju kerkuar falje  serbeve “valla koka rrenë, se skoka sulmuar..” ?!

 

 

Sulmi i fundit i i autubusit nga Kosova ne Serbia a mud te thuhet se Vlora Citaku po ju perkujton apo po in ndersen sulmuesit serb ?! Hece biri n’fije ?!

 

Jo vetem kaq ne lajmet sodit te prtaleve te prishtinës thuhet se “Autobusi i linjës Prishtinë-Vjenë i kompanisë Bici është sulmuar për të dytën herë nga persona të panjohur në Kryshefc të Serbisë.” E lexuta pë rttedytën ehrë ?! Kurse para nje jave po kjo kompani kishtew demantuar, duke e futur llugave ambasodren tonë simpatike, fotogjenike e cila demantoi lajmind he ju kerkoi falje serbeve?! Nëse, sot qenka bere sulmi i dyte sq thone keta te kompanise Bibi, athere Vlora Citaku pse ju kekroi falje?! Dikush eshte kah rren këtu, ja kta djemt e Bic-it dhe kjo “qika” n’Amerike, qe Thaci e qoj për ambasadore?! hece biri n’fije?!

 

“Presheva jonë”, para një jave më 12 mars 2017: Budallëqet e Citakut dhe “patriotizmi” naiv i ambasadore së Hashimit me një autobus në Serbi?!

“Sulmohet një autobus me kosovarë në Serbi”, reagon ashper  Çitaku nga qoshi dynjasë Amerika, madje ajo paska lajmëruar se do ta njoftojë KS te OKB-së. Fale Zotit sot ishte dite e diele qe askush nuk punon ne OKB,  se përpak me u ba gaz i dhevt,  me naj marre fytyren Citaku edhe në KS siq kishte gazu me ket Jeremcin?! (Lajmi i Vlora Citakut: Një autobus transportimin # kosovarët u sulmua sot në # Serbi . Ndoshta ne duhet të thërrasë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit ?! # Hipokrizia # doublestandard P.S A ka dikush nga bashkësia ndërkombëtare qe e kane  dënuar ket  sulmin?“) Ket lajm te paret pa verefikuart fare e kane publikuar TV i “besueshem” publik i Thacit RTK.

“Me një reagim te tille te ngutur te “patriotes”  Citakut, ajo jo vetëm veten e ka qitur poshte, por edhe insitucionet e Kosovës, ministrine  e jashtme, presidencën dhe  qeverine e Kosovës. Thausje ne Kosove nuk paska insitucione apo njerez tjere me  te menqur apo “patriot” po asaj i ka mbetur nga Amerika te reagoj per autobusat kah shtesin nepër Serbi ?!..”  kane thëne duke qeshur analistet kosovar për agjencine e lajmeve “Presheva jonë”.

Po tash, pas suilkmit te fundit qe duket pernjëmennd kur duhet ndoshat me reagu (hece mbushjka menden dash Vlores:-))  pse hesht  ambasadorka e Hashimit dhe spo reagon tash ndaj sulmit të autobusit kosovar nga serbët ne Krushevc. Apo nuk ka reaguar, sepse ajo paska ra njehere pi dardhe…

SHPËRNDAJE