Protesta nudo e femrave ukrainase (FEMEN) me rastin e hapjes së kampionatit: “Fuck the Euro”. FEMRAT ME CICAT JASHTË DENONCOJNË PROSTITUCIONIN  /  Foto + VIDEO

[wp-like-locker]

 

 Ukrainkat nudo (FEMEN) e kalën “Fuck the Euro”

FEMRAT ME CICAT JASHTË DENONCOJNË PROSTITUCIONIN…VAZHDON përmes LIKE...[wp-like-locker]

Femen, seins nus pour dénoncer la prostitution

Disa dhjetëra aktiviste nga shoqata e njohur ukrainase, “Femen’, protestuan sot në Varshavë,

përpara Stadiumit Kombëtar, duke mbajtur banderola të ndryshe. Ato ishin nudo dhe për të shprehur revoltën në trupat e tyre kishin shkruar: “Fuck the Euro” e parulla tjera anti prostitucionit dhe kundër shfrytëzimit të vajzave si një „objekt sexi“.

 

Lëvizja  feministe e ukrainaseve të tubuara në FEMEN  demonstruar të premten në Varshavë pa pjesë të sipërme (nudo) për të protestuar kundër prostitucion mund të lulëzojë në Euro-2012, dy orë para se të fillonte ndeshja mes Polonisë dhe Greqisë në stadiumin kombëtar në Varshavë .

Katër aktivistët e FEMEN u ngrit papritur në mes të mijëra tifozë grumbullim e përparme e një hyrje të stadiumit, nën një shi të lehtë.

Qiju – Euro 2012″

Në trupin, gjoksin e tyre të zhveshur, kishin shkruar në shkronja të mëdha “FUCK – Euro 2012” (“Qiju –  Euro 2012”). Atp brohoritnin lart me  të njetat parulla, me të njëjtin mesazh, ato u mbulua nga turma  e gazetare  të shumtë të kamerave dhe fotaparateve. Pas pak ato u ndoqën nga polcia dhe i ngarkuan menjëherë në një furgon policie.

“Politikanët kanë shpenzuar të holla për të ndërtuar stadiume, por nuk bëri asgjë për të zgjidhur probleme të tjera, duke përfshirë në prostitucion të dy vendeve ushtarake “ Euro-2012, Ukrainë dhe Polonia..”  u tha gazetarëve një aktiviste e  FEMEN.

“Futbolli nuk është një rast i meshkujve,” thame  duartrokitje,  masa e tubuar  prej rreth pesëdhjetë vetash.  Artur Kucharski, një student nga një periferi të Varshavës, u shfaq në vend u ngritën kundër veprimit të feministeve. “Ato  janë të ekzagjeruara të prishin një parti të tillë! Kjo është kulmi i nervit! “, Ai ka nisur. “Por ato janë me të vërtetë të bukur,” shtoi duke  qeshur i riu.

 

FEMEN,  organizatë kjo e të rejave ukrainase  cila  sot tubon  mbi  300 militantë në Kiev, nuk është përpjekja e tyre e parë në Vrashavë. . Lëvizuja FEMEN është më shumë se një lëvizje,  një fenomen të cilat për  tre vjet në Ukrainë,  ato u bënë bërë të njohura ehde jahsta vendit, në shumë vende evripaine…

Ato, vjazat e bukura ukrainase të tuburara përreth FEMEN gati nudo, me  gjysmë e zhveshur apo me rroba të prishura,  janë në rritje të aktivtetve dhe  veprime publike për të denoncuar, prostitucionit e turizmit seksual apo ngacmimet e studentëve të universitetet e  Ukrainës.[/wp-like-locker]

 

Për cka Like ?…thjesht për mbrojtjen fotot nga  fëmijët  për t ‘mos i shikuar ato, që nuk i takojnë  (-18+) moshës së tyre. Falemnderit për mirëkuptim !

REDAKSIA

SHPËRNDAJE